Biogaz to gaz powstający z przetworzenia organicznych związków zawartych w biomasie.
Po co nam biogaz?
Biogaz jest gazem palnym więc może zostać wykorzystany jako paliwo napędzające turbinę gazową produkując energię elektryczną, jako paliwo stosowane w kotle do wytwarzania ciepła lub jako paliwo napędzające silnik układu kogeneracyjnego.
Jak możemy pozyskać biogaz?
Najbardziej rozpowszechnioną techniką wytwarzania biogazu jest fermentacja metanowa, gdzie w warunkach beztlenowych fizyko-chemiczne procesy wspierane bakteriami metanowymi rozkładają masę organiczną do postaci gazowej. Biogaz może zostać po oczyszczeniu odpowiednio sprężony i wykorzystany jako paliwo napędzające pojazdy mechaniczne w transporcie. Takie rozwiązania dobrze znane są w Szwecji, a także Niemczech czy Austrii. Podział biogazów na rodzaje jest umowny i determinowany jest surowcem (biomasą), z którego biogaz jest wytwarzany.
Aktualny podział:
Obecnie wyróżniamy następujące rodzaje biogazów:
- biogaz wysypiskowy – powstaje z rozkładu związków organicznych składowany na wysypiskach odpadów;
- biogaz ściekowy – powstaje w wyniku rozkładu związków organicznych osadów ściekowych;
- biogaz komunalny – powstaje w wyniku rozkładu związków organicznych biodegradowalnych odpadów komunalnych (np. zebranych liści z parków);
- biogaz rolniczy – powstaje w wyniku rozkładu surowców pochodzenia rolniczego.
Biogaz rolniczy
Nowelizacja ustawy Prawo energetyczne dokonana przez ustawodawcę w dniu 8 stycznia 2010 r. wprowadziła definicję biogazu rolniczego określanego mianem paliwa gazowego otrzymywanego w procesie fermentacji metanowej z następujących surowców:
- surowców rolniczych;
- produktów ubocznych rolnictwa;
- płynnych lub stałych odchodów zwierzęcych;
- produktów ubocznych lub pozostałości przemysłu rolnospożywczego;
- biomasy leśnej.