Stowarzyszenie „Z energią o prawie”

Ogniwo fotowoltaiczne

Ogniwo fotowoltaiczne – to półprzewodniki, które przetwarzają energię z promieni słonecznych w czysty prąd elektryczny, wykorzystując swoje właściwości fizyczne.

 

Na pewno nie najsłabsze ogniwo

Ogniwo fotowoltaiczne jest podstawowym elementem panelu fotowoltaicznego, który odpowiada bezpośrednio za przetworzenie energii promieniowania słonecznego na energię elektryczną w wyniku działania zjawiska fotowoltaicznego.

 

Z czego zbudowane jest ogniwo fotowoltaiczne?

Jest zbudowane z materiałów półprzewodnikowych, najczęściej z krzemu. Jedno ogniwo ma bardzo niskie napięcie, dlatego łączy się je szeregowo w panel fotowoltaiczny aby uzyskać większe napięcie i moc.

 

Nominalne napięcie

Zwykłe ogniwo słoneczne z krystalicznego krzemu ma nominalne napięcie ok. 0,5 wolta. Poprzez połączenie szeregowe ogniw słonecznych można otrzymać baterie słoneczne. Istnieją baterie z różną liczbą ogniw, w zależności od zastosowania, jak i od jakości ogniw.

 

Zastosowanie

Fotoogniwa są stosowane przede wszystkim jako trwałe i niezawodne źródła energii w elektrowniach słonecznych, kalkulatorach, zegarkach, plecakach, sztucznych satelitach, samochodach z napędem hybrydowym, a także w automatyce – jako czujniki fotoelektryczne i fotodetektory w fotometrii.

Źródła: 1 2