Komentarze i opinie
W zmieniającej się branży, takiej jak energetyka, ważne jest, aby być na bieżąco. Dlatego chętnie zamieszczamy nasze komentarze i opinie, które pomagają zrozumieć pewne zagadnienia lub nabrać nowego spojrzenia na niektóre zmiany.
Obecna pozycja węgla w kontekście produkcji energii elektrycznej
Jaką jest obecnie pozycja węgla w kontekście produkcji energii elektrycznej? Jaki model wykorzystania tego surowca góruje w opinii publicznej?
„Certyfikowane” morskie farmy wiatrowe
Sejm przyjął nowelizację ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, wprowadzając system certyfikacji dla morskich farm wiatrowych.
RepowerEU – przyspieszenie energetycznej transformacji?
Komisja Europejska przedstawiła plan RepowerEU oraz szereg innych strategii, będących odpowiedzią na trudności i zakłócenia na światowym rynku energii spowodowane inwazją Rosji na Ukrainę.
Energetyka obywatelska – sektor energetyczny wraca w ręce społeczeństwa
Społeczności energetyczne są sposobem zintensyfikowania rozwoju energetyki poprzez zjednoczenie obywateli wokół projektu związanym z sektorem energetycznym.
Spółdzielczość energetyczna w Europie
Wprowadzenie do zagadnień związanych ze spółdzielniami energetycznymi, opracowane przez Bartłomieja Kupca, opisujące pojęcie spółdzielczości.
Co się dzieje, gdy ceny energii przerastają możliwości społeczeństwa?
Od samego początku 2022 roku dochodzi do eskalacji niepokojów w Ałmacie – największym mieście Kazachstanu. Protestujący obywatele wyszli na ulice, zaniepokojeni drastycznym wzrostem cen gazu.
Działalność wydobywcza a ochrona środowiska
Złoża kopalin umiejscowione najczęściej pod powierzchnią ziemi są elementem środowiska i z tego względu, podobnie jak inne zasoby naturalne, podlegają ochronie prawnej. Jej fundamentem jest art. 5 Konstytucji RP, zgodnie z którym Rzeczpospolita Polska zapewnia ochronę środowiska, kierując się zasadą zrównoważonego rozwoju. W dzisiejszym artykule przybliżymy instrumenty zabezpieczające naturalne nagromadzenia skał lub minerałów przed nadmierną eksploatacją.
Jak w Polsce prowadzi się działalność wydobywczą?
Złoża węgla (kamiennego, brunatnego) i innych ważnych kopalin są objęte własnością górniczą, czyli szczególnym prawem, które przysługuje Skarbowi Państwa (o czym szerzej pisaliśmy w poprzednim wpisie). Prowadzenie działalności wydobywczej przez podmioty niepubliczne jest możliwe po spełnieniu szeregu wymogów prawnych.
Prawa do kopalin w Polsce i na świecie
Sprawa Kopalni węgla brunatnego „Turów” nie znika z nagłówków medialnych. Nakazanie natychmiastowego wstrzymania wydobycia oraz nałożenie kary pieniężnej w wysokości 500 000 euro dziennie na mocy postanowień TSUE z 21 maja oraz 20 września 2021 r. po raz kolejny zainicjowało dyskurs dotyczący energetyki konwencjonalnej w Polsce.