Stowarzyszenie „Z energią o prawie”

Generacje biopaliw

Generacje biopaliw – katalog biopaliw wyróżnionych ze względu na sposób ich wytwarzania.

I generacja biopaliw

Pierwsza generacja biopaliw to biopaliwa konwencjonalne, które w dużej mierze dostarczone nam zostały przez samą naturę. Biopaliwa pierwszej generacji opierają się na produktach uzyskanych w ramach fermentacji organicznej. W taki sposób uzyskujemy między innymi bioetanol oraz biodiesel. Ten pierwszy znany jest już z pierwszej połowy XX wieku. Biopaliwa pierwszej generacji wytwarza się głównie z rzepaku, w USA zaś – z kukurydzy.

II generacja biopaliw

Druga generacja biopaliw obejmuje przede wszystkim produkty energetyczne, niewytwarzane z roślin, które znajdują zastosowanie w przemyśle spożywczym. Oznacza to więc, że zamiast rzepaku i kukurydzy, fermentacji poddane zostaną również odpady rolnicze oraz specjalnie hodowane, choć nieznajdujące spożywczego zastosowania, rośliny. Ta generacja poszerza też spektrum biopaliw. Mówimy tutaj już o biowodorze, biopaliwach syntetycznych z biomasy oraz metanolu. Produkcja biopaliw II generacji jest zdecydowanie bardziej złożona w swoim procesie od swoich poprzedników, jednak wydajność energetyczna w proporcji do ceny wytworzenia, czyni z niej realne źródło energii.

III generacja biopaliw

Jednak naprawdę ciekawym zagadaniem jest III generacja biopaliw. Ta najmłodsza, bo nadal znajdująca się w fazie prototypowej, grupa biopaliw jest najbardziej wydajna energetycznie. Opiera się ona zaś na… glonach. Konkretnie algach, które żywią się dwutlenkiem węgla i promieniowaniem słonecznym, wytwarzając w konsekwencji olej. Warto tutaj dodać, że olej z mikroalg jest dużo lepszej jakości surowcem, niż olej, np. rzepakowy. Ten rodzaj pozyskiwania biopaliwa jest trzydziestokrotnie bardziej efektywny niż jakikolwiek z I lub II generacji.

Biopaliwa wykorzystywane na rynku

Obecnie jednak rynek bioenergetyczny zdominowany jest nadal przez I i II generację, ze względu na sprawdzone metody oraz relatywnie niskie koszty wytwarzania biopaliwa. Można jednak rozpatrywać możliwość, że w przeciągu najbliższych dekad udział alg będzie rósł na rynku biopaliw.

Źródła:

  1. CIRE [czytaj więcej]
  2. Ziemia na rozdrożu [czytaj więcej]
  3. Forest Monitor [czytaj więcej]
  4. Biotechnologia.pl [czytaj więcej]
  5. Ziemia na rozdrożu [czytaj więcej]