Stowarzyszenie „Z energią o prawie”

Biopaliwo

Biopaliwo to paliwo pochodzenia „ekologicznego”, które wykorzystywane w procesie wytwarzania energii nie powoduje emisyjności CO2, ani innych negatywnych konsekwencji dla środowiska naturalnego.

Czym są biopaliwa?

Pojęcia biopaliw nie należy zawężać do jednej kategorii rzeczy, gdyż istnieje cała gama różnego typu substancji, produktów czy odpadów mogących spełniać kryteria, które stanowią o tym czy dana materia będzie zaliczać się do biopaliwa. Głównym czynnikiem determinującym, to czy dana substancja będzie biopaliwem, to fakt czy pochodzi ono z przetworzenia biomasy, niektórych produktów roślinnych bądź zwierzęcych. Inaczej mówiąc jest to paliwo pochodzenia „ekologicznego” które wykorzystywane w procesie wytwarzania energii nie powoduje emisyjności CO2, ani innych negatywnych konsekwencji dla środowiska naturalnego.

Podział biopaliw

Jak więc można zauważyć, biopaliwa można podzielić w zależności od pochodzenia na:

  1. biopaliwa ciekłe – różnego typu oleje bądź biobenzyny
  2. biopaliwa stałe – pellet, słoma albo brykiet
  3. biopaliwa gazowe – obornik lub gaz drzewny.

 

Wskazuje się również podział biopaliw ze względu na generację:

  1. biopaliwa pierwszej generacji – produkowane m.in. cukrów
  2. biopaliwa drugiej generacji – olej napędowy bądź paliwa pochodzenia wynikłego z celulozy
  3. biopaliwa trzeciej generacji – produkowane z glonów bądź mikroorganizmów

Zalety biopaliw

Do niewątpliwych zalet biopaliwa należy zaliczyć to, że są to produkty pochodzące z przetworzenia zasobów odnawialnych tj. glony czy obornik. Pozwala to na akcentowaną na początku redukcję emisji niepożądanego dwutlenku węgla do atmosfery. Jest to osiągalne szczególnie dzięki przetworzeniu etanolu, który ulega całkowitemu spaleniu. W przypadku pozostałych surowców, dzięki ich specyfice większość bądź całość produkowanego dwutlenku jest redukowana i pochłaniana przez wytwarzane biopaliwa. Do ekonomicznych walorów trzeba zaliczyć również ich cenę, która może konkurować z innymi popularnymi surowcami energetycznymi jak np. węgiel. Nie należy tracić z pola widzenia tego, że użyteczność energetyczna biopaliw, a więc tego, ile energii są wstanie oddać w procesie np. spalania, jest zazwyczaj większa aniżeli z konwencjonalnych surowców. Dzięki rozwojowi współczesnej techniki biopaliwa nadają się do wykorzystania w transporcie do zasilania specjalnie do tego przystosowanych pojazdów.

Przyszłość biopaliw

Pomimo niezwykłej użyteczności, jakie są wstanie zapewnić biopaliwa, nie mogą one obecnie w całości zdominować rynku, który z racji na zapotrzebowanie energetyczne jest zbyt chłonny. Niemniej są one świetnym przykładem tego, jak ważny w przyszłości może okazać się recykling, który być może odegra kluczową rolę w pozyskiwaniu surowców nadających się do produkcji biopaliw. Z jednej strony pozwoli to na zapewnienie zwiększenia ich produkcji, z drugiej zaktywizuje społeczeństwo, budując tym samym świadomość odnośnie stojących przed nami wyzwań ekologicznych. Już teraz środowisko naukowców jest bardzo przychylnie nastawione na nowe możliwości, jakie stwarza zastosowanie opisywanych surowców energetycznych w różnych dziedzinach przemysłu. Jak podkreślono, technologia ta przeszła dużą drogę i pokonała wiele przeciwności. Tym samym mając na uwadze obecną transformację energetyczną, biopaliwa z pewnością odegrają w niej jedną z ważnych ról.

Źródła:

  1. Materiały Inżynierskie [czytaj więcej]
  2. Biotechnologia.pl [czytaj więcej]
  3. Autokult [czytaj więcej]
  4. Encyklopedia Zarządzania [czytaj więcej]