Stowarzyszenie „Z energią o prawie”

XVI Europejskie Forum Energii Atomowej w Bratysławie 

6 listopada 2023 roku rozpoczęło się XVI Europejskie Forum Energii Atomowej. Miastem-gospodarzem wydarzenia jest w tym roku stolica Słowacji – Bratysława. Forum trwało od 6 do 7 listopada. Wśród uczestników ENEFu znaleźli się ministrowie Państw Członkowskich Unii Europejskiej oraz prezesi spółek działających w sektorze energetycznym.

Tematyka tegorocznej edycji Europejskiego Forum Energii Atomowej

Tegoroczne forum poruszało kwestie istotne dla dalszego rozwoju energii jądrowej, w szczególności z perspektywy trwającej od lutego 2022 roku napaści Rosji na Ukrainę, oraz osiągniętego niedawno kompromisu jądrowego pomiędzy Niemcami a Francją.

Dyskusje, które odbyły się na forum, podzielone zostały na dwa panele tematyczne. Pierwszy z nich koresponduje ściśle z obecną sytuacją geopolityczną. Porusza on kwestie łańcucha wartości dla inwestycji z zakresu energii jądrowej oraz rolę energii jądrowej w budowaniu niezależności i bezpieczeństwa energetycznego. Drugi panel był bardziej przyziemny, skupiony na praktycznym aspekcie funkcjonowania elektrowni jądrowej, mianowicie: kwestiach związanych z końcem cyklu paliwowego dla elektrowni jądrowych.

Pierwszy panel dyskusyjny

W ramach pierwszego panelu uczestnicy poruszyli kwestie związane z dalszym rozwojem energetyki jądrowej oraz jej strategicznym znaczeniu w obliczu potencjalnego konfliktu zbrojnego. Mowa tutaj w szczególności o zabezpieczeniu infrastruktury energetycznej oraz stałych dostawach wody do chłodzenia reaktora, co pokazała w dramatyczny sposób wojna w Ukrainie.  

W tej części pojawiło się również zagadnienie cyklu paliwowego dla elektrowni jądrowej, możliwości dywersyfikacji paliwa oraz dostępności bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych w tym zakresie. 

Kolejnym ważnym punktem tego panelu dyskusyjnego był aspekt standaryzacji komponentów niezbędnych do realizacji inwestycji z zakresu energetyki jądrowej, w tym SMRów. Pokazuje to, że małe modułowe reaktory są poważnie traktowane przez społeczność międzynarodową.  

Drugi panel dyskusyjny

Drugi panel dyskusyjny zawierał w sobie bardzo konkretne zagadnienia związane z cyklem paliwowym elektrowni jądrowej oraz wymaganiami, jakie ten cykl i ogólna eksploatacja elektrowni jądrowej stawia przed operatorem. Występujący omówią bieżące doświadczenia branży atomowej w składowaniu odpadów końcowych w podziemnych sarkofagach, co ma kluczowe znaczenie dla opinii publicznej i ochrony środowiska.

Poruszona została również kwestia wyłączania z użytku starych elektrowni jądrowych. To zagadnienie jest aktualne zwłaszcza dzisiaj, kiedy ponad 70 europejskich elektrowni jądrowych zbliża się do granic swojej początkowej żywotności lub zdążyła ją już przekroczyć. Niezależnie więc od tego, czy państwa europejskie będą dalej inwestowały w energię jądrową, sprawny proces wygaszania takich obiektów musi przebiegać sprawnie.

Najważniejszy wniosek, który padł podczas ENEF

Jedną z ważniejszych konkluzji związanych z rozwojem energetyki jądrowej, które padły podczas 16 Europejskiego Forum Energii Jądrowej, jest konieczność kształtowania wiedzy o energii jądrowej w społeczeństwie już od najmłodszych lat. Ma to swój wymiar nie tylko na szczeblu opinii publicznej, ale również na płaszczyźnie praktycznego funkcjonowania obiektów jądrowych.