Stowarzyszenie „Z energią o prawie”

Pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie wykorzystujące naturalne kierunki przepływu ciepła w celu przetransportowania ciepła z miejsca, gdzie ono występuje, do punktu pożądanego. W tym celu wykorzystywana jest aparatura mechaniczna bądź cieplna, w zależności od zastosowanej technologii.

Jak działa pompa ciepła?

Pompa ciepła wymusza przepływ ciepła z obszaru o niższej temperaturze do obszaru o temperaturze wyższej. Proces przemieszczania się ciepła zachodzi odwrotnie niż naturalny przepływ ciepła, a to za sprawą dostarczanej z zewnątrz energii, która wprawia w ruch czynnik chłodniczy. Pompa ciepła spręża czynnik chłodniczy w taki sposób, aby czynnik o wyższej temperaturze znajdował się po stronie pomieszczenia, które ma być ogrzewane uwalniając jednocześnie ciśnienie po drugiej stronie (tam gdzie ciepło ma być pochłaniane).

Pompa ciepła

Głównymi elementami pompy ciepła powodującymi jej właściwość działania są parownik, sprężarka, skraplacz i zawór dławiący. To zmiana skupienia czynnika jest kluczowa dla oddawania lub pobierania ciepła.

Rodzaje pomp ciepła

Wśród pomp ciepła wyróżnia się ich trzy rodzaje, które podzielone są ze względu na swój schemat działania:

  • gruntowe pompy ciepła
  • pompy ciepła powietrze-woda
  • pompy ciepła powietrze-powietrze

Gruntowe pompy ciepła zasilane są energią cieplną pobieraną z ziemi. Dzieje się tak za sprawą kolektorów poziomych lub pionowych, które wypełnione roztworem o niskiej temperaturze zamarzania pobierają ciepło z gruntu i przekazują je do urządzenia. Zaletą zastosowania gruntowej pompy ciepła jest stabilność pracy pompy niezależnie od warunków pogodowych obecnie panujących. Do wad należy zaliczyć wysoki koszt inwestycji.

Pompy ciepła powietrze-woda czerpią energię z powietrza zewnętrznego i oddają ją wodzie w instalacji centralnego ogrzewania lub ciepłej wody użytkowej. Pompy ciepła czerpiące ciepło z powietrza są często stosowane w polskich warunkach. Urządzenia te ogrzewają budynek za pomocą grzejników lub ogrzewania podłogowego.

Pompy ciepła powietrze-powietrze czerpią ciepło z powietrza zewnętrznego i przekazują do instalacji powietrznego ogrzewania. Zastosowanie tego typu pomp ciepła jest bardziej popularne w krajach o łagodniejszym klimacie.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze pompy ciepła?

Rozważając inwestycję w pompę ciepła warto zwrócić uwagę na takie kwestie, jak wydajność pompy ciepła, zastosowany w budynku system grzewczy, rozmieszczenie pomieszczeń, czy sam metraż budynku. Nieodpowiedni dobór pompy ciepła może spowodować, że pompa ciepła nie będzie spełniała swoich funkcji, przez co budynek może być niedogrzany lub ciepłej wody użytkowej może być za mało do codziennego użytku.

Koszt inwestycji w pompę ciepła

Koszt inwestycji w pompę ciepła uzależniony jest od wielu czynników. Przede wszystkim zależny jest on od rodzaju pompy jaki inwestor chce zastosować, marki pompy ciepła – wyróżnia się na rynku marki premium, jak i bardziej budżetowe, czy wielkości pompy oraz budynku, który pompa ma ogrzewać.

Nie od dziś wiadomo, że ze względu na wysokie zużycie energii elektrycznej przez pompę ciepła, najlepiej sprawdza się ona pod kątem opłacalności, jeżeli jest zasilana energią wytwarzaną przez mikroinstalację fotowoltaiczną. To jednak sprawia, że wejściowy próg inwestycyjny znacznie się zwiększa, jednakże biorąc pod uwagę perspektywę kilku lat rozliczeń jest to opłacalny krok inwestycyjny.

Źródła:

  1. Ekologia.pl [czytaj więcej]
  2. muratorplus [czytaj więcej]
  3. Sunday Polska Energia [czytaj więcej]