Podsumowanie wydarzeń tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia


Trzecia edycja programu „Mój Prąd” już niebawem

17 marca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej opublikował wstępne informacje na temat kolejnej edycji popularnego programu „Mój Prąd”. Trzecia jego odsłona, której rozpoczęcie planowane jest na dzień 1 lipca br., będzie funkcjonowała na nowych zasadach. Po uzyskanie wsparcia będą mogły zgłaszać się także osoby, które dokonały inwestycji wraz z początkiem lutego 2020 roku.

źródłoProtest Greenpeace w kopalni Turów

W środę aktywiści Greenpeace rozpoczęli protest w związku z planami rozbudowy kopalni Turów. Członkowie organizacji weszli na teren kopalni węgla brunatnego, a na koparkach służących do realizacji inwestycji rozwiesili swoje transparenty sygnalizujące pogłębiający się kryzys klimatyczny i brak konkretnych ruchów ze strony PGE.

źródłoPO domaga się liberalizacji ustawy odległościowej i zmian dla prosumentów

W ostatnim czasie narasta szum wokół nowelizacji ustawy odległościowej, która pozwoli uwolnić dodatkową moc energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych na lądzie. Pomimo licznych zapowiedzi ciągle brak konkretnych ruchów ze strony rządzących. PO proponuje uchylenie ustawy odległościowej, co może wpłynąć nie tylko na wzrost odnawialnych źródeł energii, ale również przyczyni się do powiększenia budżetu gmin. Ponadto partia opozycji domaga się zmian w systemie prosumenckim.

źródłoUmowa społeczna na finiszu

Wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń poinformował, że umowa społeczna dotycząca górnictwa jest już praktycznie ukończona. Rozmowy przedstawicieli Rządu i górniczych związków trwały prawie 15 godzin. Rozpoczęły się w czwartek a zakończyły się o 3 nad ranem w piątek.

źródłoUSA straszy sankcjami podmioty zaangażowane w budowę Nord Stream 2

Antony Blinken, szef amerykańskiej dyplomacji, poinformował, iż podmioty wspierające budowę Nord Stream 2 narażają się na amerykańskie sankcje. Tym samym USA namawiają wszystkie podmioty współpracujące przy budowie gazociągu do zaprzestania dalszych prac.

źródło