Chociaż trwają wakacje, nie ma mowy o sezonie ogórkowym w energetyce. Dzieję się naprawdę wiele: w Polsce i za granicą, w energetyce konwencjonalnej jak i odnawialnych źródeł energii. Zebraliśmy dla Was podsumowanie wydarzeń z drugiego tygodnia lipca. Zapraszamy do zapoznania!
Ostatni lądowy odcinek Baltic Pipe ukończony
Urząd Dozoru Technicznego (UDT) wydał zgodę na eksploatację ostatniego lądowego odcinka Baltic Pipe w Polsce: Niechorze – Płoty o długości 41 kilometrów. Odbioru dokonano po pozytywnym przeprowadzeniu 10 prób specjalnych. Oznacza to jednocześnie potwierdzenie bezpieczeństwa technicznego dla całego lądowego odcinka Baltic Pipe na terenie Polski.
– Budowa Baltic Pipe, czyli kluczowej inwestycji, która zapewni dywersyfikację źródeł dostaw gazu dla Polski, zbliża się ku końcowi. Na gazociągach i obiektach lądowych w kraju prowadzone są obecnie testy i odbiory. Dziękujemy wszystkim instytucjom zewnętrznym i ich pracownikom zaangażowanym w ten proces. Dzięki dobrej współpracy inwestycja będzie oddana na czas, czyli do 1 października tego roku – powiedział Tomasz Stępień, Prezes GAZ-SYSTEM.
Źródło: Urząd Dozoru Technicznego [czytaj więcej]
Związkowcy okupują siedzibę Polskie Grupy Górniczej
Kilkudziesięciu związkowców z PGG weszło w poniedziałek rano do siedziby największej spółki węglowej w Polsce. Domagają się gwarancji podjęcia rozmów z przedstawicielami rządu. Związkowcy chcą ubiegać się o podwyżki oraz poruszyć kwestie planów spółki oraz cen węgla. Tematy, które chcą poruszyć z wicepremierem Jackiem Sasinem, to także zwiększenie wydobycia oraz zatrudnianie nowych pracowników.
W czwartek 14 lipca Polskie Radio poinformowało, że górnicy planują zaostrzyć protest. Wśród planowanych form protestu związkowcy wymieniają blokadę wysyłki węgla z kopalń do elektrowni, blokadę wybranych biur poselskich oraz zorganizowanie dużej górniczej manifestacji w Katowicach lub w Warszawie.
W pierwszym kwartale tego roku węgiel podrożał o 26%, m. in. w związku z kryzysem energetycznym spowodowanym przez inwazję Rosji na Ukrainę. Na początku kwietnia UE ogłosiła embargo na import tego surowca z Rosji, który zaspokajał znaczną część energetycznego zapotrzebowania unijnych krajów. Spowodowało to szereg problemów w branży węglowej, także w Polsce.
Źródło: PolskieRadio24.pl [czytaj więcej]
Gazprom ucina spekulacje o przywróceniu dostaw przez Nord Stream 1
Rosyjska firma energetyczna Gazprom poddała w środę w wątpliwość perspektywę szybkiego przywrócenia pełnego przepływu gazu ziemnego głównym rurociągiem do Europy Zachodniej.
Gazprom zmniejszył w zeszłym miesiącu dostawy gazu przez Nord Stream 1 do Niemiec o 60%. Państwowa firma gazowa powołała się na problemy techniczne związane ze sprzętem, który partner Siemens Energy wysłał do Kanady w celu remontu i nie mógł zostać zwrócony z powodu sankcji nałożonych na rosyjską inwazję na Ukrainę.
Kanadyjski rząd powiedział w weekend, że pozwoli na dostarczenie do Niemiec turbiny gazowej napędzającej tłocznicę, powołując się na „bardzo poważne trudności”, na jakie niemiecka gospodarka będzie cierpieć bez wystarczających dostaw gazu, aby utrzymać działalność przemysłową i generować energię elektryczną.
Źródło: AP NEWS [czytaj wiecej]
81% Polaków popiera rozwój lądowych elektrowni wiatrowych
Ukazały się wyniki najnowszego badania Social Changes, które wskazuje, że 81% Polaków popiera rozwój lądowych elektrowni wiatrowych. 75% badanych uważa natomiast, że wiatraki na lądzie przyczyniają się do wzrostu bezpieczeństwa energetycznego i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych, a 85% z nich sądzi, że prawo w Polsce powinno wspierać rozwój i korzystanie z odnawialnych źródeł energii, w tym elektrowni wiatrowych.
Dane zebrane w badaniu potwierdzają, jak ważne zarówno dla gospodarki, ale też społeczeństwa, są wprowadzane właśnie zmiany liberalizujące ustawę odległościową ogłoszone na początku lipca. Pozwalają one gminom na zmniejszenie odległości minimalnej wiatraków od zabudowań do 500 metrów.
Rozwój energetyki wiatrowej to sprawdzona droga w kierunku poprawy bezpieczeństwa energetycznego. Umożliwienie nowych inwestycji w wiatr na lądzie to dziś nie tylko konieczność wynikająca z ochrony środowiska, czy szansa dla rozwoju gospodarki, ale także konieczność dostępu do własnych i niezależnych źródeł. Wśród korzyści płynących z energetyki wiatrowej badani wskazywali m.in. czyste powietrze (66%), tańszy prąd ( 66%), niezależność energetyczną (59%), nowe miejsca pracy (25%), bezpieczeństwo (25%), rozwój polskich firm (22%), wpływy do budżetu dla gmin (22%).
Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]
Macron ostrzega przed odcięciem rosyjskiego gazu
Prezydent Francji Emmanuel Macron ostrzegł w czwartek obywateli swojego kraju, aby przygotowali się na całkowite odcięcie rosyjskiego gazu ziemnego. Macron zachęcił tym samym Francuzów do wyłączania świateł publicznych w nocy i zangażowanie się w okres ogólnokrajowej „trzeźwości energetycznej”.
Rosyjska inwazja na Ukrainę i wynikające z niej sankcje wpłynęły na wzrost cen energii. Macron powiedział, że nie widać końca wojny na Ukrainie, Francuzi powinni przygotować się na to, że koszty pozostaną wysokie.
„Ta wojna będzie trwała” – powiedział w telewizyjnym wywiadzie z okazji święta narodowego Francji, Dnia Bastylii. „Lato, wczesna jesień będą bardzo ciężkie”. „Rosja używa energii, podobnie jak żywności, jako broni wojennej”. „Powinniśmy przygotować się na scenariusz, w którym musimy zrezygnować z całego rosyjskiego gazu” – powiedział Macron.
Prezydent Francji zapowiedział, że rząd przygotuje „plan trzeźwości” w celu oszczędzania energii, który zacznie się od wyłączania publicznych świateł na noc.
Źródło: AP NEWS [czytaj więcej]
Opracował: Bartosz Oleszko-Pyka