Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami minionego tygodnia ze świata energetyki.
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z francuskimi przedstawicielami energetyki jądrowej
W dniu 15.10.2021 r. premier odpowiadając na pytania zadane na profilu Facebookowym udzielił informacji, że spotkał się z francuskimi przedstawicielami energetyki jądrowej.
„W piątek spotkałem się z kierownictwem francuskiej energetyki atomowej z wysłannikami prezydenta Macrona. Z panem prezydentem Macronem bardzo intensywnie na ten temat rozmawiamy, ale są pewne warunki brzegowe takiej współpracy na przyszłość, o których też dzisiaj rozmawiałem” – powiedział Morawiecki.
Premier odniósł się również do przewidywanego terminu uruchomienia pierwszej dużej elektrowni jądrowej. Według jego przewidywań mogłoby to się wydarzyć w połowie lat trzydziestych, zatem za mniej więcej 15 lat. Premier dodał, że liczy na rozwój technologii SMR, czyli małych modularnych reaktorów, które mogłyby się wcześniej pojawić w kraju.
Jednocześnie francuska firma EDF poinformowała, że w środę złożyła polskiemu rządowi wstępną, niewiążącą ofertę na kontrakt obejmujący prace inżynieryjne, zaopatrzeniowe i budowę od 4 do 6 reaktorów z mocą zainstalowaną od 6,6 do 9,9 GWe w 2-3 lokalizacjach.
Cyberbezpieczeństwo dla polskiego sektora energetyki
Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało rekomendacje dotyczące działań mających na celu wzmocnienie cyberbezpieczeństwa w sektorze energetyki oraz wytyczne sektorowe dotyczące zgłaszania incydentów. Jest to znaczący krok w kierunku wzmacniania polskiego sektora energii w zakresie cyberbezpieczeństwa.
Jak czytamy na portalu cire.pl głównym celem opracowania rekomendacji sektorowych było stworzenie zbioru szczegółowych wytycznych wspomagających realizację wymagań z zakresu cyberbezpieczeństwa w sektorze energii. Uwzględniają one specyfikę sektora związaną z dominacją przemysłowych systemów sterowania. Dodatkowo dokument stanowi zestawienie koniecznych działań organizacyjnych, proceduralnych i technicznych rekomendowanych do podjęcia na poziomie spółki, a także zawiera przykłady dowodów potwierdzających spełnienie tych wymagań.
Porozumienie sektorowe dot. rozwoju wodoru w Polsce
14 października 2021 r. w Warszawie miała miejsce konferencja prasowa poświęcona podpisaniu porozumienia sektorowego na rzecz rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce. Definiuje ono kierunki rozwoju tego sektora w Polsce. Minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka podczas konferencji prasowej powiedział: „Mam osobiście wielką satysfakcję, bo resort klimatu i środowiska jest gospodarzem drugiego dużego porozumienia. Było to drugie na świecie, a pierwsze w UE dotyczące morskiej energetyki wiatrowej. Dzisiaj spotykamy się, aby podpisać kolejne porozumienie, tym razu dotyczące wodoru. Ta dziedzina będzie wymagała od nas ścisłej współpracy przez wiele lat. Musimy budować wspólnotę w oparciu o wspólny cel i zaufanie. Nie uda się nam przebić szklanego sufitu konkurencji, jeżeli nie wygenerujemy tego zaufania. Takie porozumienie daje nadzieję, że będziemy w stanie się zmobilizować, aby dążyć do celu. To potężne wyzwanie, które stoi przed nami. Musimy nauczyć się mylić, musimy umieć ponosić porażki. Jeżeli chcemy być gospodarką, która będzie wytyczała nowe tory, to musimy zrozumieć, że nie każda ścieżka, nie każdy projekt zostanie doprowadzony do realizacji komercyjnej. Jednak i one są potrzebne dla dobra całej branży. Chcemy, aby branża wodorowa była naszą wizytówką na świecie”.
ZE PAK oraz Orsted wspólnie wezmą udział w aukcji na lokalizacje offshore na polskim Bałtyku
ZE PAK, największy prywatny producent energii w Polsce, realizujący obecnie odejście od węgla na rzecz energetyki odnawialnej, oraz Ørsted, światowy lider w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej z 30-letnim doświadczeniem, podpisali list intencyjny dotyczący wspólnego udziału w nadchodzącej aukcji na lokalizację farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego.
Jak czytamy w serwisie energetyka24.pl, w kolejnym kroku – po uzyskaniu zgody organów antymonopolowych – ZE PAK i Ørsted utworzą wspólne przedsięwzięcie (joint venture), w którym każda ze spółek będzie miała 50% udziałów. Partnerzy wezmą wspólnie udział w nadchodzących aukcjach na morskie lokalizacje na Bałtyku. Sukces w tym przetargu otworzy im drogę do udziału w planowanych w 2025 i 2027 roku aukcjach na wsparcie (CfD) dla morskich farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W ten sposób ZE PAK i Ørsted chcą rozszerzać zasięg inwestycji w zieloną energię w Polsce, wspierając tym samym krajową gospodarkę w drodze do neutralności klimatycznej.
Rusza budowa Elektrociepłowni Nowa Czechnica w Siechnicach
15 października br. przy obecności przedstawicieli władz państwowych oraz lokalnych odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod elektrociepłownię Nowa Czechnica. Inwestycja w podwrocławskich Siechnicach jest jedną z wielu prowadzonych obecnie w Grupie PGE, których celem jest dekarbonizacja obszaru ciepłownictwa.
Nowa jednostka zasilana niskoemisyjnym gazem zastąpi 120-letnią elektrociepłownię węglową. Siechnicka inwestycja wpisuje się w strategię Grupy PGE, zgodnie z którą do 2030 roku planowane jest korzystanie w 70 procent ze źródeł zero- i niskoemisyjnych w produkcji ciepła.
Harmonogram projektu zakłada uruchomienie bloku gazowo-parowego w pierwszej połowie 2024 roku. Do tego czasu produkcja energii elektrycznej i ciepła zapewniona będzie przez obecnie eksploatowane instalacje oraz część szczytową nowej elektrociepłowni w Siechnicach, której uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2023 roku.
Opracował Hubert Spychalski.