Trzeci tydzień lipca pełen był ważnych zdarzeń, które mogły umknąć Waszej uwadze, takich jak m.in. nieplanowane wyłączenia polskich elektrowni. Czy Polskę i Niemcy dotkną blackouty, które sieją teraz spustoszenie w RPA? Zapraszamy do przeglądu najistotniejszych informacji ze świata energetyki.
Nagłe wyłączenia w polskich elektrowniach
21 lipca doszło do nieplanowanych wyłączeń elektrowni w Polsce. Przerwy w pracy elektrowni w czasie wakacji nie należą do rzadkości, m.in. z uwagi na konieczność konserwacji bloków. W czwartek jednak wyłączenia największych jednostek energetycznych w kraju: Połaniec, Opole, Kozienice i Turów nie były planowane.
Eksperci mają podzielone zdanie co do stanu krajowego systemu energetycznego, jednak coraz częściej wskazuje się na problemy związane z niedoborem węgla. Tauron w zgłoszeniu widniejącym na Towarowej Giełdzie Energii stwierdził, że przyczyną ubytku mocy w Elektrowni Jaworzno był właśnie brak paliwa, chociaż nie wszyscy operatorzy sieci podają tak szczegółowe informacje do publicznej wiadomości.
W odpowiedzi na doniesienia niektórzy eksperci zaczęli wieścić Polsce blackout, czyli awarię systemu energetycznego, występującą na dużym obszarze. Polskie Sieci Elektroenergetyczne uspokajają jednak, twierdząc że krajowy system zachowuje stabilność. Sytuację energetyczną w Polsce przeanalizowali także analitycy Instytutu Jagiellońskiego, którzy wskazują, że „sytuacja nie wygląda najgorzej”. W najbliższych dniach naszą sieć nie powinny czekać większe problemy, chociaż, jak zauważają analitycy, „sytuacja bilansowa jest jednak dynamiczna oraz mimo wszystko napięta”.
Źródło: Money.pl [czytaj więcej]
Wznowiono dostawy gazu z Rosji do Niemiec
W czwartek wznowiono dostawy gazu z Rosji do Niemiec przez gazociąg Nord Stream 1 po trwających 10 dni pracach konserwacyjnych. Aktualnie wykorzystywane jest jedynie 30% przepustowości tego połączenia.
Od 11 lipca ze względu na coroczne prace konserwacyjne przesyłanie gazu przez NS1 zostało całkowicie wstrzymane. Wcześniej, w połowie czerwca, Gazprom obniżył ilość eksportowanego surowca do poziomu 40%, powołując się na brak turbiny serwisowej.
Częściowe wznowienie przesyłu surowca złagodziło europejskie obawy o brak dostaw, jednak Rosja nadal stawia Niemcy i inne państwa UE w roli zakładnika. Niemiecki minister gospodarki i klimatu Robert Habeck stwierdził w czwartek, że „Putin chce nami wstrząsnać, podnieść ceny, podzielić społeczeństwo i osłabić poparcie dla Ukrainy”, ale dodał, że „nie kłaniamy się mu” i „podejmujemy środki ostrożności, aby przetrwać zimę”.
Magazyny gazu w Unii Europejskiej napełnione są średnio w 60%, podczas gdy w Polsce – w 98%. Niemcy na czele z ministrem Habeckiem podejmują szereg działań na rzecz dywersyfikacji źródeł dostaw błękitnego paliwa, jednak eksperci nie wykluczają racjonowania surowca w przypadku ostrej zimy i przedłużających się trudnych warunków pogodowych.
Źródło: Polska Agencja Prasowa [czytaj więcej]
Polska: zapowiedziano największy magazyn energii w Europie
Polska Grupa Energetyczna przekazała w środę, że zbuduje w Polsce największy magazyn energii na starym kontynencie. Projekt ma na celu połączenie istniejącej Elektrowni Szczytowo-Pompowej w Żarnowcu o mocy 716 MW z Bateryjnym Magazynem Energii Elektrycznej o mocy nie mniejszej niż 200 MW i pojemności ponad 820 MWh.
Magazyn energii PGE w Żarnowcu ma być unikalny na skalę europejską. Projekt uzyskał pierwszą w Polsce promesę koncesji na magazynowanie energii elektrycznej w wielkoskalowym elektrochemicznym magazynie energii.
Instalacje zapewnią bezpieczną integrację systemową nowych odnawialnych źródeł energii, przyczynią się do stabilizacji systemu elektroenergetycznego oraz poprawią bezpieczeństwo energetyczne kraju. PGE nie podała do wiadomości, kiedy planowane jest zakończenie budowy magazynu.
Źródło: PGE Polska Grupa Energetyczna [czytaj więcej]
Zamówiono 70 turbin dla polskiej farmy wiatrowej na Bałtyku
W poniedziałek spółka z Grupy ORLEN podpisała z duńską firmą Cadeler umowę rezerwacyjną na transport i instalację około 70 turbin dla polskiej morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
W kolejnych krokach Orlen dokona wyboru dostawców turbin, fundamentów, kabli wewnętrznych i eksportowych, wykonawców morskich i lądowych stacji elektroenergetycznych oraz serwisu i utrzymania farmy. Inwestycja, której realizacja planowana jest na lata 2024-2026 zakłada powstanie farmy o łącznej mocy wytwórczej do 1,2 GW.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z zapowiedziami, pierwsze polskie farmy wiatrowe na morzu zaczną działać za 4 lata.
Źródło: PKN Orlen [czytaj więcej]
Kryzys energetyczny w RPA
W RPA trwa największy od lat kryzys energetyczny. Przerwy w dostawie prądu trwają obecnie nawet do sześciu godzin dziennie. Brak energii to dla wielu mieszkańców RPA codzienność, jednak aktualna sytuacja jest wyjątkowo ciężka.
Obecne odcięcia prądu poważnie wpłynęły na gospodarkę i prawdopodobnie spowolnią wzrost gospodarczy i pogłębiają kryzys bezrobocia, który wynosi aż 34,5%. W najgorszej formie są małe i średnie przedsiębiorstwa.
Poważnym problemem jest też słabo zarządzany i skorumpowany Eskom, południowoafrykańskie przedsiębiorstwo zajmujące się wytwarzaniem i dystrybucją energii. W skład Eskomu wchodzą stare, nieefektywne elektrownie, które wymagają gruntownego remontu. Dwie nowe elektrownie z powodu wad projektowych i ciągłych opóźnień nie wytwarzają wystarczającej ilości energii.
Źródło: Świat oze [czytaj więcej]
Opracował: Bartosz Oleszko-Pyka