Podsumowanie września 2022

podsumowanie wydarzeń miesiąca

Kończy się wrzesień, zatem czas na podsumowanie miesiąca. Przypomnijmy, co najważniejszego wydarzyło się w energetyce w przeciągu ostatnich paru tygodni.

Wraz z prewencyjnym wydawaniem przez polskie władze jodku potasu wraca temat Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. O sytuacji w największej elektrowni atomowej w Europie mówi raport Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, która udała się na miejsce. Okres zagrożenia, po raz pierwszy w historii, wystąpił także w polskiej energetyce. Czym był spowodowany? Nie może także zabraknąć zamieszania przy gazociągach Nord Stream, wrzesień przyniósł bowiem najprawdopodobniej ostateczny koniec tego projektu. Co jeszcze wydarzyło się we wrześniu? Zapraszamy na nasze podsumowanie!

Raport nt. sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

6 września Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) opublikowała długo wyczekiwany raport nt. aktualnej sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Ukrainie i całej Europie. Sytuacja jest trudna i, jak podkreśla MAEA, wciąż istnieje duże ryzyko katastrofy. Rosjanie uczynili z obiektu poligon wojskowy i nie dopuszczają do infrastruktury krytycznej przetrzymywanych w charakterze zakładników ukraińskich pracowników elektrowni. Agencja wzywa do utworzenia wokół obiektu specjalnej strefy ochronnej i zaprzestania jego ostrzeliwania.

Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]

Tarcza Solidarnościowa

Polskie Ministerstwo Klimatu i Środowiska, podobnie jak Unia Europejska, opublikowało projekt ustawy dotyczącej cen energii. Premier Mateusz Morawiecki stwierdził w czwartek, że wszystkie gospodarstwa domowe w Polsce mają mieć gwarancję ceny energii elektrycznej do poziomu 2 tys. kWh rocznie.

Celem nowego programu ma być zatrzymanie wzrostów ceny za energię od stycznia 2023 roku. W założeniu działania rządu mają przynieść oszczędności na poziomie nawet 150 zł miesięcznie.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Okres zagrożenia w polskiej energetyce

Pierwszy raz w historii Operator Systemu Przesyłowego ogłosił okres zagrożenia na rynku mocy, który jest spowodowany niewystarczającą generacją mocy w systemie elektroenergetycznym. Liczne ubytki nieplanowane bloków energetycznych, a także spadek generacji z OZE (głównie z energetyki wiatrowej) spowodowały, że Operator zdecydował się na wykorzystanie rynku mocy w celu poprawy sytuacji w systemie elektroenergetycznym.

Przeczytaj więcej na blogu ZEOP

Oficjalne otwarcie Baltic Pipe

Spółka PGNIG poinformowała w piątek 23 września, że zawarła z grupą Equinor ASA umowy sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy gazu trafią do Polski poprzez gazociąg Baltic Pipe, który ma już komplet zgód potrzebnych do uruchomienia całego systemu. Oficjalne otwarcie gazociągu odbyło się 27 września.

Łączny wolumen podpisanych kontraktów to 2,4 mld m3 gazu rocznie przez 10 lat. Umowa przewiduje dostawy od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 rok. Należy także wystrzegać się dezinformacji mówiących, że gazociąg będzie stał pusty. Podobne komunikaty mają wzbudzać niepokój w opinii publicznej.

Źródło: WysokieNapiecie.pl [czytaj więcej]

Wybuchy w gazociągach Nord Stream

Wrzesień przyniósł prawdopodobnie ostateczny kres obu gazociągów Nord Stream. W czwartek 29 września szwedzka straż przybrzeżna potwierdziła, że doszło do czterech, a nie jak początkowo podejrzewano, trzech wycieków. Szwedzkie władze już w poniedziałek potwierdziły, że doszło do co najmniej dwóch wybuchów. Niektórzy komentatorzy łączą sabotaż rosyjskich rurociągów z oficjalnym otwarciem Baltic Pipe.

Eksperci twierdzą, że słona woda najpewniej doprowadzi do korozji rurociągów Nord Stream i tym samym pogrzebie przesył gazu bezpośrednio z Rosji do Niemiec. Polska i Ukraina mogą mieć powód do zadowolenia, ponieważ projekty godziły w podmiotowość Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło: BiznesAler.pl [czytaj więcej]