Podsumowanie tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Kolejny tydzień powoli dobiega końca, a w nim nie zabrakło wydarzeń w świecie energetyki. Postanowiliśmy zebrać najciekawsze z nich, przedstawiając je Wam w krótkim podsumowaniu, do którego lektury zapraszamy! 

Mój Prąd 3.0 – dotacje na półmetku 

1 lipca br. ruszył nabór na dotację do mikroinstalacji fotowoltaicznych z programu Mój Prąd 3.0. Program zapowiadany był już znacznie wcześniej, a zainteresowanie prosumentów, którzy założyli przydomowe mikroinstalacje fotowoltaiczne było ogromne, nawet przed ogłoszeniem nowego naboru. Nie mogło być zatem inaczej. Ilość wniosków jaka wpłynęła od początku lipca spowodowała, że w puli pieniędzy przeznaczonych na dotację została już tylko nieco ponad połowa. 

Warto przypomnieć, że w trzeciej edycji programu Mój Prąd przeznaczonych było łącznie 534 mln zł. Mając na uwadze, że maksymalna, jednostkowa wysokość dotacji wynosi 3 tys. zł, można oszacować, że pieniędzy wystarczy ogółem dla około 178 tys. prosumentów, którzy z dofinansowaniem mogą zrealizować domowe instalacje PV o łącznej mocy około 1 GW.    

Jak podaje portal gramwzielone.pl szacuje się, że w samym lipcu do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wpłynęło 85 000 wniosków, co odpowiada kwocie 255 000 000 zł. Należy zaznaczyć, iż dane te dynamicznie się zmieniają i obecnie mogą się one różnić od tych podawanych na portalu. 

Chiny wznawiają wydobycie węgla w zamkniętych kopalniach

Rosnące ceny za węgiel opałowy oraz coraz większe zużycie energii przez Chiny zmusiły Państwo do podjęcia decyzji o wznowieniu pracy w 15 kopalniach na północy Chin. Jak pisze portal cire.pl, w ubiegłym tygodniu ponownie zaczęło pracować 38 kopalni, a to oznacza, że łącznie zostało zaangażowanych 53 kopalnie. Łączna roczna produkcja kopalni, których działalność została wznowiona, wynosi ponad 110 mln ton. Władze liczą na to, że zwiększona podaż węgla pozwoli zahamować skutecznie wzrost cen. W maju węgiel opałowy osiągnął w Chinach rekordową cenę.

Do roku 2030 połowa samochodów produkowanych w Stanach Zjednoczonych ma być zeroemisyjna

Joe Biden w dniu 5 sierpnia 2021 r. podpisał rozporządzenie promujące rozwój samochodów elektrycznych. Dokument zakłada, iż do roku 2030 50% produkowanych aut w Stanach Zjednoczonych ma być napędzana silnikami elektrycznymi. odpisany przez Bidena dokument nie jest prawnie wiążący, a jedynie wyznacza kierunek i cel, do którego administracja będzie zmierzać. Pomóc w tym mają m.in. inwestycje w ogólnokrajową sieć stacji ładowania pojazdów, zachęty dla konsumentów i dodatkowe środki na przekształcenie linii produkcyjnych producentów aut. Zachęty mają objąć też produkcję autobusów i pociągów elektrycznych.

Jak podaje portal businessinsider.com.pl podpisane przez Prezydenta USA rozporządzenie spowodować ma docelowo prym w produkcji aut elektrycznych na arenie międzynarodowej. 

Rozbudowa sieci elektroenergetycznych – polski offshore

We wrześniu zaplanowano rozmowy z kolejnymi gminami położonymi w województwie pomorskim. Chodzi o rozbudowę sieci elektroenergetycznej, która odpowiedzialna będzie za przesył energii produkowanej przez morskie farmy wiatrowe. Za rozmowy z gminami i właścicielami gruntów odpowiedzialne są Polskie Sieci Elektrenergetyczne. Do 2028 r. na terenie woj. pomorskiego powstaną nowe linie 400 kV o łącznej długości przeszło 250 km oraz dwie stacje elektroenergetyczne w gminie Choczewo i w okolicach Słupska.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo na portalu energetyka24.pl 

Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało sprawozdanie na temat bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej za okres od dnia 1 stycznia 2019 r. do 31 grudnia 2020 r. 

W raporcie Ministerstwo Klimatu podkreśla, że w latach 2019-2020 krajowy system elektroenergetyczny funkcjonował bez zakłóceń, a bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej nie było zagrożone. Największą próbę w tym okresie krajowy system elektroenergetyczny przeszedł w dniu 22 czerwca 2020 roku. MKiŚ wymienia też największe wyzwania dla polskiego systemu elektroenergetycznego, do których zalicza modernizację i wzmocnienie sieci dystrybucyjnych, co wiąże się z rozwojem energetyki rozproszonej, zwłaszcza prosumenckiej. 

Wyzwania stojące przed polskim sektorem elektroenergetycznym to przede wszystkim stopniowe odchodzenie od technologii węglowych w kierunku zero- i niskoemisyjnych oraz kontynuacja programu rozbudowy krajowych zdolności wytwórczych w oparciu o energetykę jądrową, OZE oraz paliwa gazowe, które będą zastępować funkcjonujące i przeważające obecnie, węglowe źródła wytwórcze – komentuje resort klimatu.

Więcej na ten temat przeczytają Państwo na portalu gramwzielone.pl