Podsumowanie tygodnia 8-14 sierpnia 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Drugi tydzień sierpnia obfitował w wiele ważnych wydarzeń, które nie mogą ujść Waszej uwadze. Na pewno nie słyszeliście o wszystkich wyzwaniach, z którymi zmaga się polska i europejska energetyka. Zapraszamy!

Wysychający Ren zagrożeniem dla transportu ropy, gazu i węgla w Niemczech

Ze względu na niski stan Renu, rzeka staje się niezdolna do pełnienia funkcji transportowej ropy, gazu oraz węgla. Niemcy przewidują, że poziom w miejscowości Kaub, kluczowym punkcie wzdłuż drogi wodnej na zachód od Frankfurtu, spadnie w piątek poniżej 40 cm. W tym przewężeniu rzeka staje się praktycznie niezdolna do przejścia dla wielu barek, które wykorzystują Ren do transportu różnych towarów, w tym węgla, ropy naftowej i gazu. Według prognoz, w sobotę 13 sierpnia poziom wody spadnie do 37 cm.

W zeszłym tygodniu Uniper, jedna z największych niemieckich firm energetycznych, ostrzegła, że ​​w jednej z elektrowni węglowych może dojść do „nieregularnej pracy” z powodu problemów na Renie.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Zapłon taśmociągu i inne problemy elektrowni Jaworzno

Konieczność odżużlowania nowego bloku Elektrowni Jaworzno zmusiła operatora jednostki, czyli Tauron, do przerwy w jego pracy. W środę wybuchł pożar taśmociągu w starej części elektrowni oddalonej od nowego bloku. Problemy nowej jednostki skłoniły prezesa Taurona Pawła Szczeszka do przejęcia odpowiedzialności za spółkę Nowe Jaworzno zarządzającą tym projektem.

12 sierpnia Tauron wydał komunikat o zwolnieniu wiceprezesów Artura Michałowskiego i Jerzego Topolskiego ze skutkiem 12 sierpnia po zakończeniu dnia pracy. Powód to problemy po uruchomieniu nowego bloku węglowego Elektrowni Jaworzno związane z jakością paliwa oraz sporami z wykonawcą Rafako, które weszły w fazę mediacji. Tauron czyści teraz kocioł poprzez proces tak zwanego odżużlowania.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Niemcy: zimą ogrzewanie tylko do 19 stopni

W związku z kryzysem gazowym, budynki użyteczności publicznej powinny być ogrzewane w sezonie zimowym tylko do 19 stopni Celsjusza – zapowiedział w piątek minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w wywiadzie dla „Sueddeutsche Zeitung”. Wyjątkiem od tej zasady będą szpitale i instytucje społeczne.

„Więcej oszczędności będzie też potrzebnych w miejscach pracy” – zaznaczył minister, informując, że jest w trakcie omawiania tych zmian z ministerstwem pracy i związkami pracodawców.

Od lipca wiele niemieckich miast zdecydowało się m.in. na wyłączenie nocnej iluminacji zabytków, pomników czy ratuszy, a także podgrzewania wody w publicznych basenach.

Źródło: Energetyka24.com [czytaj więcej]

Mniejszy eksport energii elektrycznej z Polski

Polskie elektrownie zmniejszają produkcję energii z powodu braków paliwa. W efekcie ograniczamy eksport prądu, choć chętnych na jego zakup nie brakuje. Ponownie staliśmy się importerem prądu. Dzięki temu odbudowujemy zapasy węgla i obniżamy ceny energii.

Działania wytwórców energii odnoszą zamierzony skutek. Zapasy węgla w Polsce rosną już trzeci miesiąc z rzędu i przy utrzymaniu eksportu energii na minimalnym poziomie oraz wzroście importu węgla do maksymalnej przepustowości portów, przy spodziewanym wyhamowaniu zużycia energii w przemyśle, bilans miałów węglowych dla energetyki powinien się spiąć na styk, o ile zima nie będzie wyjątkowo mroźna.

Źródło: WysokieNapiecie.pl [czytaj więcej]

Zagrożenie dla Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Ukraiński urząd dozoru jądrowego poinformował Państwową Agencję Atomistyki o skutkach ostrzału Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, do którego doszło 5 i 6 sierpnia. Odnotowano kilka uszkodzeń infrastruktury, które nie mają wpływu na bezpieczeństwo jądrowe. Poziom promieniowania w elektrowni pozostaje w normie.

Wskutek działań agresora uszkodzona została rozdzielnia elektryczna, stacja azotowo-tlenowa oraz okna, ściany i dach budynku suchego przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego. Nie odnotowano uszkodzeń w reaktorach jądrowych.

Źródło: Ministerstwo Klimatu i Środowiska [czytaj więcej]