Podsumowanie tygodnia 7-13 listopada 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Co wydarzyło się w drugim tygodniu listopada? W Święto Niepodległości Polski ruszyły aukcje gazociągu łączącego Polskę ze Słowacją. Na szczycie klimatycznym COP27 pojawił się Prezydent Andrzej Duda, a Czesi poinformowali, że już nie jest im straszny rosyjski szantaż gazowy. Na jakie wydarzenia warto jeszcze zwrócić uwagę? Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń ze świata energetyki!

Start aukcji gazociągu w Święto Niepodległości

11 listopada w Święto Niepodległości Polski ruszyły aukcje gazociągu Polska-Słowacja. Przepustowość nowego połączenia została udostępniona w piątek na drodze aukcji i gazociąg jest już gotowy do komercyjnej pracy.

Interkonektor pozwoli na przesyłanie 5,7 mld m3 gazu w kierunku Polski i 4,7 mld m3 w kierunku Słowacji. Połączenie wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i przynosi korzyści naszym południowym sąsiadom, co jest szczególnie ważne w czasie trwającego kryzysu energetycznego.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Andrzej Duda na COP27

Prezydent RP Andrzej Duda reprezentował Polskę na szczycie COP27. Stwierdził, że rosyjska agresja jest dużym zagrożeniem dla celów klimatycznych. Zdaniem Dudy należy wywierać presję na Rosję i wzmocnić wysiłki na rzecz uniezależniania się od paliw kopalnych ze wschodu.

W przemówieniu prezydent podkreślił, że Polska jest przykładem kraju, który zmniejsza emisje gazów cieplarnianych, przy jednoczesnym wzroście PKB. Duda zaznaczył także, że transformacja energetyczna musi służyć wzmocnieniu bezpieczeństwa, a w jej centrum musi znaleźć się człowiek.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Największa systemowa pompa ciepła w Polsce

Wrompa – tak nazywa się największa w Polsce instalacja do pozyskiwania energii ze ścieków, która powstanie we Wrocławiu. Pompa zostanie uruchomiona w 2024 roku i odpowiadać będzie za 5% rocznego zapotrzebowania miasta na ciepło.

Na realizację inwestycji przeznaczono 82 mln zł. System ciepłowniczy Wrocławia jest w 100% oparty na węglu, a projekt jest ważnym krokiem w stronę uniezależnienia miasta od paliw kopalnych. Ciepło odpadowe z miejskich ścieków zostałoby w przeciwnym razie zmarnowane.

Źródło: Portal Samorządowy [czytaj więcej]

Niemieccy profesorowie za atomem

20 niemieckich profesorów wystosowało do Bundestagu petycję, w której domagają się utrzymania pracy elektrowni jądrowych w kraju. Chcą, aby reaktory działały „tak długo, jak będzie to możliwe”. Czy to możliwe?

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz do 15 kwietnia przyszłego roku zlecił opracowanie podstawy prawnej umożliwiającej przedłużenie pracy trzech reaktorów. Petycję niemiecki uczonych podpisało 58 tysięcy osób.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Czesi gotowi na zimę

W czwartek minister przemysłu i handlu Czech poinformował, że magazyny gazu w kraju napełnione są już na poziomie 99%. W październiku i na początku listopada zużycie błękitnego paliwa w Czechach spadło aż o 28%, dlatego Praga nie myśli o wynajmowaniu dodatkowych magazynów poza granicami państwa.

Magazyny w Czechach zgromadziły już 3,34 miliardy gazu. Minister Sikela stwierdził, że Czechy są gotowe na nadchodzącą zimę.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]