Lato powoli dobiega końca, a wielkimi krokami zbliża się sezon grzewczy. Opinie ekspertów nie nastrajają optymistycznie – w Polsce może zabraknąć nawet 4 mln ton węgla opałowego. Polska Grupa Górnicza deklaruje zwiększenie wydobycia, a na odsiecz w kryzysie energetycznym przychodzą… pompy ciepła, czyli ekologiczne ogrzewanie elektryczne, na które decyduje się coraz więcej Polaków. Tymczasem w całej Europie pojawiają się protesty przeciwko podwyżkom cen ogrzewania. Co jeszcze wydarzyło się w świecie energetyki w poprzednim tygodniu? Zapraszamy na nasze podsumowanie!
Protesty przeciwko wysokim rachunkom za prąd i gaz
Ceny energii i inflacja sprawiają, że sytuacja na Starym Kontynencie staje się coraz bardziej napięta. Na ulicę w geście protestów przeciwko podwyżkom wyszli już Czesi, Włosi i obywatele Zjednoczonego Królestwa. W Wielkiej Brytanii rachunki od października wzrosną aż o 80%. W tym tygodniu protestowali także Niemcy. W poniedziałek 5 września Die Linke (Lewica) zorganizowała wielką demonstrację w Lipsku, w której udział wzięły tysiące ludzi, w tym aktywiści z Socjalistyczno-Demokratycznego Stowarzyszenia Studentów (SDS) oraz kilka innych grup lewicowych i Antify.
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]
Nowa premier Wielkiej Brytanii na wojnie z podwyżkami
Nowa brytyjska premier Liz Truss ogłosiła ambitny plan obniżenia rachunków za energię w Zjednoczonym Królestwie. W czwartek Truss zapowiedziała, że typowe gospodarstwo domowe „będzie płacić nie więcej niż 2500 funtów (2880 dolarów) rocznie przez kolejne dwa lata”. W praktyce oznacza to, że rząd brytyjski będzie regulował ceny energii w celu zwalczania kryzysu związanego z rosnącymi kosztami życia.
Na walkę z kryzysem Wielka Brytania przeznaczy ponad 115 miliardów dolarów. Zjednoczone Królestwo stoi w obliczu recesji, zatem potrzebny i ambitny plan może stać się tym samym dużym obciążeniem dla brytyjskiej gospodarki.
Źródło: Energetyka24.com [czytaj więcej]
Deklaracja zwiększenia wydobycia Polskiej Grupy Górniczej
Polska Grupa Górnicza zadeklarowała, że w związku z trudną sytuacją na rynku zwiększy wydobycie, a przez to nakłady inwestycyjne. Planowane zwiększone wydobycie w przyszłym roku poskutkowało podniesieniem cen opału w sklepie internetowym PGG od 8 września aż o 20%.
Sklep internetowy PGG jest obecnie główną w Polsce platformą służącą do handlu węglem opałowym, który stanowi z kolei źródło ogrzewania aż dla 70% polskich domów jednorodzinnych. Mimo przeniesienia kosztów na klienta, PGG utrzymuje, że ceny w e-sklepie wciąż należą do najniższych na rynku.
Źródło: Polska Grupa Górnicza [czytaj więcej]
Pompy ciepła na fali popularności
Na trudną sytuację energetyczną w Europie i Polsce receptą mogą stać się pompy ciepła. W najnowszym raporcie opublikowanym 9 września Międzynarodowa Agencja Energii przewiduje, że do końca 2030 roku pompy będą nawet trzy razy wydajniejsze od standardowych kotłów na paliwa kopalne. Z końcem dekady ekologicznych urządzeń ma być montowanych nawet 5 mln miesięcznie.
Rosnące ceny energii wpływają negatywnie także na rynek pomp ciepła, chociaż wciąż pozostają one najtańszym źródłem ogrzewania. Niedawny raport Polskiego Alarmu Smogowego pokazał, że mit taniego węgla upada na naszych oczach. Nieekologiczne “kopciuchy” na węgiel są obecnie najdroższą metodą na ogrzanie domu.
Źródło: WysokieNapiecie.pl [czytaj więcej]
Raport nt. sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej
6 lipca Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) opublikowała długo wyczekiwany raport nt. aktualnej sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, największej w Ukrainie i całej Europie. Sytuacja jest trudna i, jak podkreśla MAEA, wciąż istnieje duże ryzyko katastrofy. Rosjanie uczynili z obiektu poligon wojskowy i nie dopuszczają do infrastruktury krytycznej przetrzymywanych w charakterze zakładników ukraińskich pracowników elektrowni. Agencja wzywa do utworzenia wokół obiektu specjalnej strefy ochronnej i zaprzestania jego ostrzeliwania.
Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka
redaktor Onetu