Podsumowanie tygodnia 5-11 grudnia 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Jakie wydarzeniami zaskakuje nas grudzień? Terminal LNG w Gdańsku otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej. Nowe środki otrzyma także PGE, a przeznaczone zostaną na wzmocnienie polskich sieci przesyłowych. Polska Grupa Energetyczna poinformowała ponadto, że w Polsce powstanie nowa elektrownia szczytowo-pompowa. Ruszył także aukcje OZE. Tymczasem Paryż mierzy się z niedoborami energii elektrycznej. Dlaczego? Zapraszamy na nasze cotygodniowe podsumowanie wydarzeń ze świata energetyki.

Dofinansowanie terminalu LNG w Gdańsku

Terminal LNG w Gdańsku otrzymał dofinansowanie z Komisji Europejskiej na opracowanie specyfikacji technicznej i przeprowadzenie prac projektowych. Wysokość dotacji to 19,6 mln euro.

Jakie prace obejmuje dofinansowanie? Pieniądze pozwolą m.in. na badanie dna morskiego, inwentaryzację środowiskową, projekt budowlany i wykonawczy oraz otrzymanie niezbędnych pozwoleń, w tym na budowę. To duży krok w stronę bezpieczeństwa energetycznego Polski.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Pieniądze na sieć przesyłową w Polsce

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał Polskiej Grupie Energetycznej kredyt na rozwój sektora dystrybucji w Polsce. Mowa tutaj o 2 mld złotych.

Środki pozwolą na finansowanie kablowania linii średniego napięcia oraz umożliwienie przyłączeń do sieci nowych odbiorców i źródeł wytwórczych. Pieniądze zostaną przekazane także na instalację liczników zdalnego odczytu. Projekt zostanie zrealizowany do 2025 roku.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Nowa elektrownia szczytowo-pompowa

PGE i NFOŚiGW zrealizują wspólnie projekt nowej elektrowni szczytowo-pompowej „Młoty”. Inwestycja ma być ważnym krokiem na drodze transformacji energetycznej.

Elektrownia pozwalająca zmagazynować energię wpłynie na stabilność sieci i pozwoli na integrację nowych mocy wytwórczych. Planowane jest zbudowanie dwóch zbiorników, które będą pełnić także funkcje przeciwpowodziowe.

Źródło: PGE [czytaj więcej]

Start aukcji OZE

8 grudnia w czwartek ruszyła pierwsza z siedmiu przewidzianych na ten rok aukcji OZE. Do zakontraktowania jest 34 TWh energii o wartości nawet 14.3 mld zł.

Aukcje wspólne dla farm wiatrowych i fotowoltaicznych odbędą się jako pierwsze. Największa pula z tej kwoty przysługuje biogazowniom rolniczym – aż 3,87 mld zł.

Źródło: WysokieNapiecie.pl [czytaj więcej]

Ciemność w Paryżu

Sensacyjne wieści z Paryża – stolica Francji mierzy się z niedoborami energii elektrycznej. W czwartek wieczorem kilka południowych dzielnic pogrążyło się w ciemności.

Powodem tej sytuacji okazała się usterka techniczna transformatora. Chociaż zasilanie przywrócono po niespełna godzinie, w szczytowym momencie bez prądu pozostało 125 tys. osób.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]