Podsumowanie tygodnia 31 października – 6 listopada 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Co wydarzyło się w pierwszym tygodniu listopada? Prezydent podpisał dwie ustawy ważne dla polskiego sektora energetycznego. Przesunięto termin utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego, ale pojawiły się kolejne informacje dotyczące polskiego atomu. Tymczasem Unia Europejska dyskutuje o warunkach współpracy gazowej z Azerbejdżanem. Co jeszcze miało miejsce w świecie energetyki? Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd najważniejszych wydarzeń.

Ustawy o węglu i energii podpisane przez Prezydenta

W środę 2 listopada Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o maksymalnych cenach energii. Nowe przepisy obejmą gospodarstwa domowe, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz samorządy.

Tego samego dnia podpis prezydenta znalazł się także pod ustawą o dystrybucji węgla przez samorządy. Gminy oraz spółki i związki gminne będą mogły kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. za tonę. Maksymalna cena sprzedaży węgla dla mieszkańców to 2 tys. zł.

Źródło: wPolityce.pl [czytaj więcej]

Termin utworzenia NABE przesunięty

3 listopada wicepremier Jacek Sasin poinformował o kolejnej zmianie dotyczącej utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. „Rzeczpospolita” przypuszcza, że powodem przesunięcia jest brak uzgodnionej wyceny aktywów węglowych.

NABE ma przyczynić się do zagwarantowania bezpieczeństwa energetycznego w Polsce. Z grup kapitałowych spółek energetycznych z udziałem Skarbu Państwa wydzielone zostaną aktywa związane z wytwarzaniem energii elektrycznej w konwencjonalnych jednostkach węglowych.

Źródło: CIRE [czytaj więcej]

Dyskusje Azerbejdżanu z Unią Europejską

W opublikowanym 2 listopada w Financial Times wywiadzie, wiceminister spraw zagranicznych Azerbejdżanu Elnur Mammadow poinformował, że jego państwo dążyć będzie do zawarcia długoterminowych umów gazowych z Unią Europejską.

Azerbejdżan wskazywany jest jako jeden z partnerów mogących wspomóc europejski rynek w czasie kryzysu energetycznego wywołanego przez Rosję. Pod koniec października Baku poinformowało, że zamierza podwoić dostawy surowca do UE do 20 mld metrów sześciennych.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Trzy zamiast dwóch elektrowni w Polsce

Na konferencji prasowej 4 listopada rzecznik rządu Piotr Müller poinformował, że rząd negocjuje projekt budowy trzeciej elektrowni atomowej. Dwa ogłoszone dotychczas inwestycje atomowe realizowane będą przez Amerykanów i Koreańczyków. Nie znany jest jednak wykonawca trzeciego projektu.

Rząd nie poinformował również jeszcze o lokalizacji kolejnej elektrowni atomowej. Wiemy jedynie tyle, że decydenci przy realizacji trzeciego projektu nie wykluczają współpracy z partnerami, z którymi dotychczas prowadzone były negocjacje.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Nowa platforma handlu energią

Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski poinformował, że PGE stworzy własną platformę do handlu energią. Transakcja mają być transparentne i prowadzone w taki sposób, jaki ma miejsce na giełdzie.

Platforma ma być już praktycznie gotowa. Po otwarciu pojawią się na niej wolumeny gotowe do sprzedania i możliwość składania ofert. PGE jest największym wytwórcą energii elektrycznej w Polsce.

Źródło: zielonagospodarka.pl [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka

Bartosz Oleszko-Pyka

Redaktor portalu Świat OZE