Podsumowanie tygodnia 3-9 października 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

„Winter is coming” – to hasło z Gry o Tron idealnie oddaje nastroje w europejskiej energetyce. Przyspieszają przygotowania państw europejskich do zbliżającej się zimy. Nawet Parlament Europejski wyłącza ogrzewanie w swoich budynkach! Polska podejmuje kolejne kroki w celu zamrożenia cen energii, a Włochy ograniczają zużycie gazu. Błękitne paliwo może także niebawem popłynąć przez Polskę do Ukrainy. Co jeszcze działo się w energetyce na początku października? Zapraszamy na nasze cotygodniowe podsumowanie wydarzeń!

Transfer gazu z Polski do Ukrainy

Media obiegła informacja, że Jurij Witrenko, prezes ukraińskiego Naftogazu, zawarł wstępne umowy dotyczące przesyłu gazu przez Baltic Pipe na Ukrainę. Szef największej ukraińskiej firmy w sektorze paliwowo-energetycznym w rozmowie z agencją Inferfax zdradził, że Ukraińcy chcieliby otrzymywać nawet miliard metrów sześciennych gazu rocznie.

W jaki sposób Ukraina zapłaci za gaz przesyłany przez Polskę? Może liczyć m.in. na wsparcie z Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Współpraca gospodarcza z Polską wzmocni bezpieczeństwo energetyczne Ukrainy, biorąc pod uwagę fakt, że nie kupuje ona gazu od Gazpromu od 2015 roku, a państwu grożą przerwy w dostawach prądu.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Włoskie przygotowania do ciężkiej zimy

Kryzys energetyczny nie omija Włoch. W czwartek 6 października włoski minister ds. transformacji ekologicznej Roberto Cingolani podpisał specjalny dekret dotyczący zbliżającego się sezonu grzewczego.

Rozporządzenie przewiduje m.in. obowiązkowe obniżenie temperatury w budynkach publicznych i prywatnych, a także skrócenie sezonu grzewczego. Celem działań włoskich władz jest ograniczenie zużycia zasobów gazu ziemnego.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Zamrożenie cen energii elektrycznej coraz bliżej

W piątek Sejm przyjął poprawki Senatu do ustawy o szczególnych rozwiązaniach dotyczących odbiorców energii. Przyjęto jedynie 30 z 74 propozycji Senatu, odrzucono m.in. podwyższenie limitów zużycia dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz pomp ciepła.

Ustawa została uchwalona przez Parlament i trafi teraz do podpisu Prezydenta. Według przyjętych rozwiązań ceny prądu w 2023 roku mają być zamrożone na obecnym poziomie, jeśli gospodarstwo domowe nie przekroczy limitu zużycia na poziomie 2000 kWh. Rząd przewiduje rekompensaty dla spółek energetycznych za poniesione straty.

Źródło: 300gospodarka [czyta więcej]


Windowanie cen energii na polskim rynku

Czy ceny energii mogłyby być niższe? Tak twierdzi jedna z firm doradczych, która w sprawie zmowy cenowej złożyła oficjalną skargę do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKIK).

Eksperci Energy Solution twierdzą, że PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna oraz firma Enea Wytwarzanie celowo windują ceny energii. Według przeprowadzonej analizy drastycznych podwyżek nie uzasadniają wyższe koszty pozyskania surowców energetycznych.

Źródło: Money.pl [czytaj więcej]

Bez ogrzewania w Parlamencie Europejskim?

W oszczędzenie energii osobiście włącza się kierownictwo Unii Europejskiej. Przez trzy dni w tygodniu pomieszczenia w budynkach Parlamentu Europejskiego nie będą ogrzewane. Termostaty zostaną przystosowane do ogrzewania energii, a zewnętrzne oświetlenie zostanie wyłączone.

Parlament Europejski szacuje, że te działania mogą przynieść nawet 2 mln euro oszczędności rocznie. Władze Unii dają tym samym przykład i starają się zachęcić do podobnych działań władze lokalne w całej wspólnocie.

Źródło: Interia [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka

Bartosz Oleszko-Pyka

Redaktor portalu Świat OZE