Podsumowanie tygodnia 29 sierpnia – 4 września 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Chociaż lato powoli dobiega końca, można odnieść wrażenie, że w energetyce jest gorąco jak nigdy. Kto zarabia na wysokich cenach energii spowodowanych wojną w Ukrainie? Jakie są dalsze losy polskiej energetyki węglowej? Czy w niemieckim ministerstwie grasują rosyjscy szpiedzy? Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd wydarzeń ze świata energetyki, w którym udzielamy odpowiedzi na te i inne rozgrzewające opinię publiczną pytania.

Szpiedzy Rosji w niemieckim ministerstwie energii?

Dwóch pracowników niemieckiego resortu gospodarki zostało zatrzymanych przez kontrwywiad RFN. Urzędnicy państwowi zostali oskarżeni o szpiegostwo na rzecz Rosji i utrudnianie polityki ministra gospodarki Roberta Habecka.

Niemiecki dziennik Die Zeit stwierdził, że zbadał życiorysy podejrzanych. Urzędnicy mieli nie tylko torpedować niemieckie próby uniezależnienia się od rosyjskich surowców, lecz najprawdopodobniej studiowali także w Federacji Rosyjskiej i dawali inne przykłady „emocjonalnej bliskości z Rosją”.

Nie ma jeszcze konkretnych informacji, czego konkretnie dotyczą zarzuty. Na tę chwilę nie wiadomo, czy urzędnicy pobierali wynagrodzenie za swoje działania na rzecz Moskwy.

Źródło: Energetyka24.com [czytaj więcej]

Magazyny energii coraz bardziej opłacalne

Tam gdzie jedni tracą, inni się bogacą. W czasie gdy wysokie ceny energii elektrycznej zaczynają dawać się we znaki w usługach i przemyśle, rośnie popyt na technologie magazynowania energii.

Ceny prądu za 1 MWh na polskiej giełdzie może w przeciągu jednego dnia wahać się pomiędzy 1000-2500 zł/MWh. Magazynowanie energii z samego rana z zamiarem odsprzedania jej wieczorem może przynieść duże oszczędności.

Magazyny energii to także technologia bardzo przydatna w kontekście stabilizacji polskiej sieci elektroenergetycznej, przeciążonej z uwagi na przyłączanie coraz większej ilości mikroinstalacji OZE.

Źródło: WysokieNapiecie.pl [czytaj więcej]

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

W czwartek 2 września do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej dotarła misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA). Elektrownia została zajęta przez siły zbrojne Federacji Rosyjskiej, które grożą jej wysadzeniem. Generał Walerij Wasiliew, stwierdził jakiś czas temu, że obiekt jądrowy „albo będzie należał do Rosji, albo stanie się wypaloną pustynią”.

Elektrownia jest także regularnie ostrzeliwana najprawdopodobniej przez siły rosyjskie. Misja MAEA ma na celu ustalenie stanu placówki i zbadanie uszkodzeń dokonanych w wyniku działań wojennych. Ukraińcy twierdzą, że to zaskakujące, jak krótko trwała wizyta MAEA na terenie elektrowni. Międzynarodowy zespół opuszcza bowiem placówkę już 3 września.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Start największej morskiej farmy wiatrowej na świecie

W środę 31 sierpnia duński koncern energetyczny Ørsted poinformował, że największa morska farma wiatrowa (MFW) na świecie jest już w pełni operacyjna. MFW Hornsea 2 zlokalizowana 89 km od wybrzeża Wielkiej Brytanii składa się ze 165 turbin wiatrowych, które dostarczają 1,3 GW mocy zdolnej do zasilenia aż 1,4 miliona gospodarstw domowych.

Hornsea 2 położona jest w pobliżu Hornsea 1, a Ørsted planuje także budowę MFW o numerach 3 i 4. Wspólnie farmy wiatrowe stworzą największą morską strefę energetyki wiatrowej na świecie. Jeden obrót łopaty turbiny wiatrowej na farmie Hornsea 2 wytwarza ilość energii zdolną do zasilenia przeciętnego domu przez dobę.

Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]

Ułatwienia na rynku polskiego węgla

Od wtorku 30 sierpnia klienci sklepu internetowego Polskiej Grupy Górniczej (PGG) mogą odbierać zakupiony surowiec także w sieci kwalifikowanych dostawców węgla. PGG twierdzi, że już niebawem przybędzie na rynku ponad 20 nowych składów.

Zadaniem kwalifikowanych dostawców będzie przewożenie węgla do miejsc składowania zlokalizowanych blisko klientów, a także wydawanie surowca. Cała procedura ma ułatwić dostępność do węgla, z którego deficytami zmaga się polska energetyka. Chociaż PGG podniosła funkcjonalność swojego e-sklepu, cena surowca wzrosła nawet o 20%. Powszechnie dostępny e-sklep wciąż ma być dominującym kanałem sprzedaży węgla opałowego dla gospodarstw domowych w Polsce.

Źródło: Bankier.pl [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka

Bartosz Oleszko-Pyka

Redaktor portalu Świat OZE