Podsumowanie tygodnia 28 listopada – 4 grudnia 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Jak nowelizacja ustawy o OZE wpłynie na rozwój morskich farm wiatrowych? Jaki kolejny cios spadł na eksport rosyjskiej ropy? Co wiemy o nowej dolinie wodorowej w Polsce? Co dla rynku LNG oznaczają nowe dostawy z USA? Na te i inne pytania udzielamy odpowiedzi w najnowszym podsumowaniu tygodnia. Zapraszamy na cotygodniowy przegląd wydarzeń!

Nowelizacja ustawy o OZE

Sejm przegłosował nowelizację ustawy o OZE. Doprecyzowana została m.in. kwestia waloryzacji poziomu wsparcia dla morskich farm wiatrowych, co ma przyczynić się do poprawy warunków inwestycyjnych.

Okres wsparcia morskich farm wiatrowych został wydłużony o 5 lat do 30 lat. Za nowelizacją ustawy o OZE, która ma ułatwić rozwój offshore, zagłosowało 424 posłów.

Źródło: Energia RP [czytaj więcej]

Kolejny cios w eksport rosyjskiej ropy

Unia Europejska doszła do porozumienia w sprawie ustanowienia ceny maksymalnej za ropę z Federacji Rosyjskiej. Co to oznacza w praktyce?

Ropa sprzedana powyżej ceny maksymalnej nie zostanie ubezpieczona. Surowiec nie otrzyma też finansowania i nie będzie mógł zostać dostarczana na zachód. Rosjanie w ramach odwetu grożą, że wstrzymają dostawy.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Nowa dolina wodorowa w Polsce

W poniedziałek 28 listopada kilkanaście podmiotów podpisało list intencyjny w sprawie utworzenia Zachodniopomorskiej Doliny Wodorowej. Wodór ma być produkowany dzięki energii z morskich farm wiatrowych.

Wśród sygnatariuszy porozumienia znalazły się m.in. Ministerstwo Klimatu i Środowiska, Grupa Azoty oraz Enea. Województwo zachodniopomorskie ma najwięcej zainstalowanych mocy odnawialnych w kraju, które posłużą teraz także w wytwarzaniu zielonego wodoru.

Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]

Nowe dostawy LNG z USA

Koncern Sempra Infrastructure ze Stanów Zjednoczonych podpisał długoterminową umowę na dostawy LNG do Wielkiej Brytanii. Skroplony gaz docierał będzie na Wyspy z USA przez kolejne 20 lat.

Każdego roku do Zjednoczonego Królestwa dostarczane będzie 1,5 mln ton LNG. Na projekcie zyskuje Port Arthur w Teksasie, który może stać się największym eksporterem skroplonego gazu w całej Ameryce.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Systemy energetyczne Węgier i Słowenii połączone

Nowa linia wysokiego napięcia Cirkovce-Pince połączyła sieci elektroenergetyczne Węgier i Słowenii. Państwa planują także budowę interkonektora gazowego.

W ceremonii otwarcia połączenia uczestniczyli premierzy obu państw. W planach pozostaje także współpraca w wymianie gazu, która mogłaby pomóc w uniezależnieniu Węgier od rosyjskiego surowca.

Źródło: WNP Energetyka [czytaj więcej]