Podsumowanie tygodnia 26 września – 2 października 2022 roku

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Wybuchy Nord Stream oraz otwarcie Baltic Pipe to dwa wydarzenia, które zdominowały opinię publiczną w ubiegłym tygodniu. Co jeszcze wydarzyło się wraz z końcem września? Europa dalej walczy z kryzysem energetycznym zarówno na poziomie państw członkowskich, jak i Rady Unii Europejskiej. Jakie działania mają pomóc przygotować się do nadchodzącej zimy? Zapraszamy na krótkie podsumowanie wydarzeń z ostatniego tygodnia.

Rada Europejska: Zużycie energii musi spaść w godzinach szczytu

Państwa członkowskie Rady Unii Europejskie dobrowolnie zgodziły się przyjąć wspólny cel redukcji zużycia energii elektrycznej brutto o 10%, a także obowiązek redukcji zużycia energii w godzinach szczytu o 5%. Ograniczenia mają potrwać co najmniej od 1 grudnia 2022 roku do 31 marca 2023 roku. Państwa członkowskie będą miały swobodę w wyborze środków mających na celu osiągnięcie obu celów.

Rada UE potwierdziła także plany ograniczenia ceny w sprzedaży energii elektrycznej na rynkach hurtowych do 180 euro za MWh. Dotkną one wytwórców energii z OZE, energii jądrowej oraz węgla brunatnego, ale nie węgla kamiennego oraz gazu.

Źródło: WNP.pl [czytaj więcej]

Niemcy: 200 mld euro na walkę z kryzysem energetycznym

W czwartek 29 września niemiecki kanclerz Olaf Scholz ogłosił kolejne plany walki z kryzysem energetycznym. Rząd federalny w ramach „tarczy obronnej” wyda 200 miliardów euro, aby chronić firmy i gospodarstwa domowe przed skutkami rosnących cen energii.

Działania planowane przez Niemców obejmują limit cen gazu i prądu oraz zniesienie podatku od sprzedaży paliwa. Największa gospodarka Europy próbuje poradzić sobie z rosnącymi kosztami spowodowanymi w dużej mierze załamaniem się dostaw rosyjskiego gazu do Europy. W ubiegłym tygodniu Niemcy, w obliczu trudności z importem gazu, znacjonalizowali (kupili 99% akcji) w największej firmie na krajowym rynku gazowym – Uniperze. Krok miał na celu uchronienie sektora przed „efektem domina” i załamaniem się kolejnych przedsiębiorstw energetycznych.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Największa polska farma wiatrowa zamówiona

Spółka celowa Baltic Power zabezpieczyła wszystkie elementy największej farmy wiatrowej, która powstać ma w polskiej części Morza Bałtyckiej. Złożona będzie z 76 turbin Vestas, mogących zasilić łącznie 1,5 miliona gospodarstw domowych. Umowy rezerwacyjne dotyczą także kabli przesyłowych oraz budowę lądowej stacji odbierającej energię.

Turbiny mają średnicę 236 metrów, czyli tylko jeden metr mniej niż wysokość Pałacu Kultury i Nauki. Prace nad realizacją inwestycji rozpoczną się w 2024 roku i zakończą dwa lata później.

Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]

Oficjalne otwarcie Baltic Pipe

Spółka PGNIG poinformowała w piątek 23 września, że zawarła z grupą Equinor ASA  umowy sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy gazu trafią do Polski poprzez gazociąg Baltic Pipe, który ma już komplet zgód  potrzebnych do uruchomienia całego systemu. Oficjalne otwarcie gazociągu odbyło się 27 września.

Łączny wolumen podpisanych kontraktów to 2,4 mld m3 gazu rocznie przez 10 lat.

Umowa przewiduje dostawy od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 rok. Należy także wystrzegać się dezinformacji mówiących, że gazociąg będzie stał pusty. Podobne komunikaty mają wzbudzać niepokój w opinii publicznej.

Źródło: WysokieNapiecie.pl [czytaj więcej]

Wybuchy w gazociągach Nord Stream

Wrzesień przyniósł prawdopodobnie ostateczny kres obu gazociągów Nord Stream. W czwartek 29 września szwedzka straż przybrzeżna potwierdziła, że doszło do czterech, a nie jak początkowo podejrzewano, trzech wycieków. Szwedzkie władze już w poniedziałek potwierdziły, że doszło do co najmniej dwóch wybuchów. Niektórzy komentatorzy łączą sabotaż rosyjskich rurociągów z oficjalnym otwarciem Baltic Pipe.

Eksperci twierdzą, że słona woda najpewniej doprowadzi do korozji rurociągów Nord Stream i tym samym pogrzebie przesył gazu bezpośrednio z Rosji do Niemiec. Polska i Ukraina mogą mieć powód do zadowolenia, ponieważ projekty godziły w podmiotowość Europy Środkowo-Wschodniej.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka

Bartosz Oleszko-Pyka

Redaktor portalu Świat OZE