Jakimi wydarzeniami zakończyliśmy rok 2022? Zapraszamy na ostatnie w tym roku cotygodniowe podsumowanie wydarzeń ze świata energetyki!
Mniej energii z wiatru na Sylwestra
Polskie Sieci Elektroenergetyczne w okresie nowego roku chcą ograniczyć udział energii wiatrowej w miksie energetycznym. Operator tłumaczy decyzję koniecznością stabilizacji systemu, któremu mogą zaszkodzić nadwyżki mocy. Prognozy bilansu mówią o redukcji na poziomie 5 GW.
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]
Ropa z Kazachstanu do Niemiec
Niemcy nie będą już sprowadzać ropy z Rosji, lecz z Kazachstanu. Kreml wydaje się wyrażać zgodę na umożliwienie przesyłu rurociągiem “Przyjaźń”, który biegnie także przez Polskę.
Oznacza to, że w 2023 roku do Niemiec z Kazachstanu trafi nawet ponad milion ton ropy. Agencja informacyjna Interfax podaje, że minister energetyki Rosji Aleksander zatwierdził kazachski wniosek o przesył ropy.
Źródło: Energia RP [czytaj więcej]
Powrót do działania rurociągu Keytstone
Rurociąg Keystone, który transportuje ropę z Kanady do USA, wznowił działanie po awarii z początku grudnia. Operator infrastruktury poinformował, że przesył surowca kluczowym połączeniem został wznowiony.
7 grudnia doszło do rozszczelnienia rurociągu, co doprowadziło do zalania okolicznych pól i rzek. Przyczyna uszkodzenia liczącego 6000 km połączenia wciąż nie jest znana,
Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]
Nowe złoże gazu w Turcji
Odkryte niedawno złoże w Turcji, którego zasoby szacowane są na 652 mld m3, zostanie uruchomione w drugim kwartale w 2023 roku. O fakcie poinformował minister energii Turcji.
Turcy stawiają na swoje złoża, chociaż w perspektywie pozostaje współpraca z Rosją w celu utworzenia regionalnego hubu handlu surowcem. W tej kwestii, pomimo szumnych zapowiedzi prezydentów Erdogana i Putina, wciąż pozostaje jednak wiele niewiadomych.
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]
Dofinansowanie dla polskiej spółki jądrowej
Ministerstwo Finansów przekazało spółce Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kwotę w obligacjach sięgającą ponad 3,98 mln zł. PEJ pełni rolę inwestora w budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.
PEJ odpowiadać będzie za budowę reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej do 9 GWe. Pieniądze z Ministerstwa Finansów zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego spółki PEJ.
Źródło: WNP Energetyka [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka
redaktor Onetu