Podsumowanie tygodnia 26.12.2022-01.01.2023

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Jakimi wydarzeniami zakończyliśmy rok 2022? Zapraszamy na ostatnie w tym roku cotygodniowe podsumowanie wydarzeń ze świata energetyki!

Mniej energii z wiatru na Sylwestra

Polskie Sieci Elektroenergetyczne w okresie nowego roku chcą ograniczyć udział energii wiatrowej w miksie energetycznym. Operator tłumaczy decyzję koniecznością stabilizacji systemu, któremu mogą zaszkodzić nadwyżki mocy. Prognozy bilansu mówią o redukcji na poziomie 5 GW.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Ropa z Kazachstanu do Niemiec

Niemcy nie będą już sprowadzać ropy z Rosji, lecz z Kazachstanu. Kreml wydaje się wyrażać zgodę na umożliwienie przesyłu rurociągiem “Przyjaźń”, który biegnie także przez Polskę.

Oznacza to, że w 2023 roku do Niemiec z Kazachstanu trafi nawet ponad milion ton ropy. Agencja informacyjna Interfax podaje, że minister energetyki Rosji Aleksander zatwierdził kazachski wniosek o przesył ropy.

Źródło: Energia RP [czytaj więcej]

Powrót do działania rurociągu Keytstone

Rurociąg Keystone, który transportuje ropę z Kanady do USA, wznowił działanie po awarii z początku grudnia. Operator infrastruktury poinformował, że przesył surowca kluczowym połączeniem został wznowiony.

7 grudnia doszło do rozszczelnienia rurociągu, co doprowadziło do zalania okolicznych pól i rzek. Przyczyna uszkodzenia liczącego 6000 km połączenia wciąż nie jest znana,

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Nowe złoże gazu w Turcji

Odkryte niedawno złoże w Turcji, którego zasoby szacowane są na 652 mld m3, zostanie uruchomione w drugim kwartale w 2023 roku. O fakcie poinformował minister energii Turcji.

Turcy stawiają na swoje złoża, chociaż w perspektywie pozostaje współpraca z Rosją w celu utworzenia regionalnego hubu handlu surowcem. W tej kwestii, pomimo szumnych zapowiedzi prezydentów Erdogana i Putina, wciąż pozostaje jednak wiele niewiadomych.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Dofinansowanie dla polskiej spółki jądrowej

Ministerstwo Finansów przekazało spółce Polskie Elektrownie Jądrowe (PEJ) kwotę w obligacjach sięgającą ponad 3,98 mln zł. PEJ pełni rolę inwestora w budowie pierwszej elektrowni atomowej w Polsce.

PEJ odpowiadać będzie za budowę reaktorów o łącznej mocy zainstalowanej do 9 GWe. Pieniądze z Ministerstwa Finansów zostały przeznaczone na podwyższenie kapitału zakładowego spółki PEJ.

Źródło: WNP Energetyka [czytaj więcej]