Podsumowanie tygodnia 25-31 lipca 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Ostatni tydzień lipca przyniósł w energetyce wiele ważnych doniesień – nie każde z nich napawają optymizmem, wszystkie jednak zasługują na uwagę. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi informacjami z Polski i ze świata.

Prezes ICGP: możliwe obniżenie temperatury w mieszkaniach

Niestety trzeba się liczyć z obniżaniem temperatur w mieszkaniach – stwierdził w poniedziałek 25 lipca na antenie RMF FM prezes Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie Jacek Szymczak. Prezes ICGP stwierdził, że spotykamy się w Polsce z pierwszym od 30 lat kryzysem ciepłownictwa. Według Jacka Szymczaka problem ten potrwa co najmniej do końca kwietnia 2023 roku.

– Myśmy nie zawalili, już w marcu przewidywaliśmy, że będą problemy w dostawie gazu i węgla. Postulowaliśmy i dalej postulujemy, aby rząd pomagał przedsiębiorstwom w zakupie tak drogich paliw – dodaje Prezes ICGP.

Prezes Szymczak twierdzi, że Izba podejmuje wszystkie działania, aby węgla nie zabrakło, jednak występują duże problemy z dostawami i ceną surowca.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Wzrost ceny gazu o ponad 20% w jeden dzień

W poniedziałek 26 lipca kontrakty sierpniowe kosztowały 176 euro za MWh, a wrześniowe – 178 euro za MWh. We wtorek ok. 19 gaz z dostawą w sierpniu kosztował już 214 euro za MWh, po wzroście o 21 %. O tyle samo zdrożały kontrakty wrześniowe, do 216 euro za MWh.

Rok temu, w lipcu za MWh gazu w hubie TTF trzeba było zapłacić 22,5 euro. Do tej pory najdrożej za gaz TTF trzeba było zapłacić na początku marca tego roku, kiedy cena doszła do 199 euro.

Prawdopodobnie to nie koniec wzrostów cen gazu na europejskich rynkach. Rosyjski Gazprom poinformował w poniedziałek, że od 27 lipca wstrzymuje pracę jeszcze jednej turbiny w gazociągu Nord Stream 1, co będzie skutkowało ograniczeniem dostaw gazu do Europy Zachodniej do 20 % maksymalnej przepustowości NS1.

Źródło: Cire.pl [czytaj więcej]

Utworzono pierwszą w Polsce samorządową spółkę wodorową

Dekarbonizacja systemu ciepłowniczego oraz produkcja zielonego wodoru – to cel, jaki stawia sobie powołana przez miasto Sanok pierwsza w Polsce samorządowa spółka wodorowa.

W uroczystości utworzenia spółki w poniedziałek 25 lipca wzięła udział wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak. – To ważny krok w duchu przemian i obecnych wyzwań energetycznych. To także ogromna szansa na stworzenie przewagi konkurencyjnej miasta, Subregionu Bieszczadzkiego i całego Podkarpacia – stwierdziła wiceminister Jarosińska-Jedynak.

Działania Sanoka mają pomóc pomogą uniezależnić się od dostaw węglowodorów z Federacji Rosyjskiej.

Źródło: świat oze [czytaj więcej]

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej zagrożony

Najwyższa Izba Kontroli stwierdziła, że bezpieczeństwo energetyczne państwa może być zagrożone, ponieważ administracja rządowa nie podjęła wystarczających działań w celu rozwoju morskiej energetyki wiatrowej (MEW). W ocenie NIK-u określone zostały bariery rozwoju takie, jak m.in. brak głównego terminalu instalacyjnego, niedostosowanie prawa i braki w sieci przesyłowej w północnej części Polski. Rozpoczęto prace nad umożliwieniem uruchomienia pierwszej morskiej elektrowni wiatrowej ok. 2024/2025 roku, jednak władze nie przygotowały regulacji, które uprościłyby i zintegrowały obowiązujące procedury związane z wydawaniem pozwoleń. NIK wskazuje także, że upłynęło już ok. 10 lat od kiedy wydano pierwsze pozwolenia lokalizacyjne dla morskich farm wiatrowych, jednak żadna z takich farm dotąd nie powstała.

Źródło: Najwyższa Izba Kontroli [czytaj więcej]

Niedobry mocy reaktorów jądrowych we Francji

W ciągu kilku miesięcy odkrycie we Francji śladów specyficznej korozji w orurowaniu reaktorów jądrowych wyłączyło z produkcji 12 bloków. Ponieważ szereg innych przechodzi zaplanowane szczegółowe kontrole, francuski atom pracuje na niecałe „pół gwizdka”. Brak kilkunastu GW mocy na Zachodzie Europy w parze z niebotycznymi cenami gazu doprowadziło do rekordowego wzrostu cen energii elektrycznej.

Efekt kumulacji cen gazu i wyłączenia ponad połowy francuskich mocy jądrowych sprawił, że cena za energię, utrzymująca się w czerwcu w okolicach 225 € za MWh, wzrosła w dwóch ostatnich tygodniach lipca do 600 €. Padł też rekord wszechczasów – 800 €. Nad francuskim sektorem jądrowym zawisły czarne chmury i niewykluczone będą zatrzymania następnych bloków.

Źródło: Wysokieapiecie.pl [czytaj więcej]

Opracował: Bartosz Oleszko-Pyka