Jakie wieści płyną ze świata energetyki? W Polsce powstanie ważna inicjatywa z sektora oze. W naszym kraju doszło także do ważnego odkrycia nowych złóż gazu, które mają poprawić polskie bezpieczeństwo energetyczne. Pozytywne wieści z rynku gazu nadeszły również z Włoch. Kolejne wysiłki w walce z kryzysem energetycznym podejmuje z kolei Francja. Co jeszcze wydarzyło się w czwartym tygodniu października? Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd wydarzeń.
Odkryto nowe złoża gazu w Polsce
W czwartek 27 października Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że odkryło w Polsce dwa nowe złoża gazu ziemnego. Poszukiwania prowadzone były w powiecie średzkim i kościańskim w województwie wielkopolskim. Łączny wolumen znalezionych zasobów szacowany jest na ok. 600 mln m3.
Proces zagospodarowania złóż, po którym rozpocznie się eksploatacja, szacowany jest na około 3 lat. PGNIG twierdzi, że nowe zasoby to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla odbiorców spółki.
Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo [czytaj więcej]
Włochy bez gazu z Rosji
Eni, włoski koncern energetyczny, poinformował, że już tej zimy planuje zastąpić 50% gazu z Rosji surowcem pochodzącym z innych kierunków. To dobra wiadomość, biorąc pod uwagę, że włoska spółka z sektora energetycznego sprowadzała z Rosji aż 20 mld m3 gazu.
Skąd Włosi wezmą gaz, żeby zastąpić błękitne paliwo z Rosji? Głównymi kierunkami jest Algieria, inne kraje afrykańskie, a także Katar.
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]
Francuski pomysł na wsparcie przedsiębiorców
Francja zdecydowała się na przeznaczenie 12 mld euro na walkę z kryzysem energetycznym. Pieniądze pójdą na wsparcie przedsiębiorców borykających się z opłacaniem rachunków za prąd.
“Amortyzator” w wysokości 12 mld euro, który wejdzie w życie w 2023 roku, to element francuskiej tarczy antyinflacyjnej. Przykładowo, dzięki wsparciu ceny pieczywa urosną jedynie 10% w przeciwieństwie do zakładanych 15%.
Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]
Nowa spółdzielnia energetyczna w Polsce
W Polsce spółdzielnie energetyczne należą do rzadkości, zatem cieszy wiadomość, że w Polsce powstanie kolejna ważna inicjatywa tego typu. Spółdzielnia energetyczna i farma fotowoltaiczna o mocy 1 MW powstaną w podkrakowskiej gminie Niepołomice.
– Spółdzielnie energetyczne mogą stać się podstawą systemowej przemiany sektora energetycznego. Zaangażowanie lokalnej społeczności jest niezbędne dla sprawiedliwej transformacji energetycznej – komentuje ekspert naszego stowarzyszenia, Bartłomiej Kupiec.
Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]
Orlen największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej
Polski Orlen zajął pierwsze miejsce w rankingu 500 największych firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Polski koncern energetyczny osiągnął wysoką pozycję w zestawieniu, ponieważ w ubiegłym roku wzmocnił swoje przychody aż o 52%.
Orlen może cieszyć się także przyznaną niedawno najwyższą w historii oceną ratingową A3. Rating podniesiony przez agencję Moody’s Investors Service to m.in. wynik zgody na połączenie PKN ORLEN i PGNiG.
Źródło: WNP Energetyka [czytaj więcej]
Atom w Polsce z USA i Korei
A więc stało się – Polska podjęła w końcu kluczową decyzję dotyczącą dostawcy technologii atomowej. „Sprwadzoną i bezpieczną technologią” atomu dla naszego kraju będzie amerykański Westinghouse, możliwy jest jednak także „prywatny” projekt przy współpracy z Koreą Południową.Przełomową wiadomość o wyborze Amerykanów jako strategicznego partnera podał 28 października na Tweeterze premier Mateusz Morawiecki. Projekt energetyczny z USA z pewnością wzmocni relacje Warszawy i Waszyngtonu. Niewykluczony jest jednak mniejszy projekt, który przy współpracy z Koreańczykami zrealizuje ZE PAK oraz KHNP.
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka
redaktor Onetu