Polska otwiera gazociąg ze Słowacją i krytykuje Niemcy za Nord Stream 1 i Nord Stream 2. Nasi zachodni sąsiedzi mogą za to jeździć, jako pierwsi na świecie, pociągami wodorowymi. Tymczasem antyatomowego spojrzenia Niemców na energetykę nie podzielają już Japończycy, którzy ogłaszają budowę kolejnych reaktorów. Atom w Polsce chcą za to budować Amerykanie, którzy walczą o kontrakt z Koreańczykami. Zainteresowani? A to jeszcze nie wszystko! Zobacz, czym żył ostatnio świat energetyki.
Japoński powrót do energetyki jądrowej
Premier Japonii Fumio Kishida wezwał w środę rząd, aby przyspieszył kroku w celu budowy mniejszych i bezpieczniejszych reaktorów jądrowych. Kishida dał wyraźny sygnał do powrotu do atomu po tsunami i katastrofie w Fukushimie w 2013 roku, której następstwem było zamknięciu wielu elektrowni jądrowych Kraju Kwitnącej Wiśni.
Środowe przemówienie Kishidy uwidoczniło, że kryzys w Ukrainie i gwałtownie rosnące koszty energii nie ominęły także Japonii. Kraj najpewniej wykona duży zwrot w stosunku do swojej dotychczasowej polityki. Premier zapewniał, że nowe reaktory jądrowe będą innowacyjne i wyposażone w nowoczesne mechanizmy bezpieczeństwa.
Źródło: Energetyka24.com [czytaj więcej]
Pierwsza na świecie kolejowa linia pasażerska na wodór
W środę w Niemczech firma Alstom uruchomiła pierwszą na świecie linię kolejową zasilaną wodorowymi ogniwami paliwowymi. Pasażerowie mogą już jeździć pociągami Coradia iLint w Dolnej Saksonii.
Na trasie Cuxhaven – Bremerhaven – Bremervörde i Buxtehude pojawi się docelowo aż 14 pociągów zasilanych wodorem, które zastąpią dotychczasowe napędzane silnikiem diesla. Bezemisyjne pojazdy Coradia iLint mają zasięg aż 1000 km na jednym napełnieniu zbiornika wodorem.
Także inne europejskie państwa zdecydowały się zakup pociągów na wodór. W Polsce przejazdy kolejowe tego typu koleją mają być możliwe już za 2 lata. To efekt porozumienia firmy Alstom z PKN Orlen.
Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]
Gazociąg Polska-Słowacja otwarty
W piątek odbyła się oficjalna inauguracja Gazociągu Polska-Słowacja. Na uroczystości w Strachocinie w województwie podkarpackim zebrali się premierzy obu państw. Obecni byli także prezesi spółek, odpowiedzialnych za realizację inwestycji.
Dzięki nowemu połączeniu możliwe będzie przesyłanie do Polski nawet 5,7 mld m sześciennych surowca rocznie. Interkonektor to dwukierunkowy gazociąg o długości 1 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej. Inwestycja ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. W tym roku w Polsce otwarte zostaną jeszcze dwa inne gazociągi.
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]
Amerykańskie zapowiedzi budowy atomu w Polsce
Patric Fragman, prezes Westinghouse, czyli firmy zajmującej się budową elektrowni atomowych, zapowiedział, że w najbliższym czasie rząd USA przedstawi własną ofertę budowy reaktorów jądrowych w Polsce.
Przedstawiciele amerykańskiej firmy już w lipcu zaprezentowali studium budowy trzech reaktorów AP1000 Westinghouse w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Miejsce zostało wskazane przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe. Teraz USA przedstawi szczegóły oferty finansowej.
Swoją propozycję budowy elektrowni w Polsce mają także Koreańczycy, którzy zaoferowali wizję postawienia aż 6 reaktorów. Pierwszy z nich mógłby zacząć pracę już w 2033 roku. Kto wygra rywalizację o polski atom?
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]
Problemy z dodatkiem węglowym
Pomysł rządowych dopłat do węgla, które weszły w życie 17 sierpnia, mierzy się z problemami. Dodatek węglowy ma być przyznawany przez gminy. Tymczasem niektóre urzędy nie rozpoczęły jeszcze naboru wniosków (np. Warka). Inne gminy z kolei mają wątpliwości z interpretacją przepisów, a Ministerstwo Klimatu i Środowiska przyznaje, że do ustawy wkradł się błąd.
W czwartek 25 sierpnia odbyła się konferencja, na której przedstawiciele ministerstwa odpowiedzieli na wątpliwości samorządowców. Wśród poruszanych kwestii pojawiło się pytanie, czy właściciel 3 domów opalanych węglem może złożyć 3 wnioski o dodatek węglowy? Ministerstwo przyznało, że główną luką w programie jest brak definicji indywidualnego gospodarstwa domowego. To jednak jeszcze nie koniec problemów z dodatkiem węglowym.
Źródło: ŚląskiBiznes.pl [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka
redaktor Onetu