Co wydarzyło się pod koniec listopada? Zaskakująco mamy dla Was prawie same dobre wiadomości! Unia Europejska ostatecznie zerwała z kupnem rosyjskiego gazu. Pojawiły się nowe zapowiedzi w kwestii liberalizacji zasady 10H. Zmieniły się zasady w najpopularniejszym programie dopłat do fotowoltaiki. Niestety, mały wiatr i niewiele słońca powoduje mniejszą ilość energii z OZE w sieci. Ale to jeszcze nie wszystko… Zapraszamy na nasze cotygodniowe podsumowanie wydarzeń ze świata energetyki!
Koniec rosyjskiego gazu w UE
Jesteśmy świadkiem historycznego momentu. Unia Europejska zaprzestała kupowanie rosyjskiego gazu. Po dziesięcioleciach uzależnienia od Kremla, wspólnota zastąpiła rosyjski surowiec błękitnym paliwem z innych źródeł.
O tym epokowym fakcie poinformowała środę unijna komisarz ds. energii Kadri Simson. Unia Europejska postawiła na import LNG z USA oraz kupno gazu z Norwegii, Kanady, Algierii oraz innych źródeł.
Źródło: Energia RP [czytaj więcej]
Co dalej z zasadą 10H?
W obozie rządzącym trwa spór o ostateczny kształt przepisów dotyczących lądowych farm wiatrowych. Solidarna Polska nie zgodziła się zmniejszenie minimalnej odległości turbin wiatrowych od zabudowań do 500 m. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała jednak, że zmiany nadejdą.
Ministerstwo wesprze partycypację inwestora w rozwoju lokalnej sieci oraz opowie się za pomysłem prosumenta wirtualnego w energetyce wiatrowej. Więcej dowiemy się zapewne niebawem.
Źródło: Gazeta Prawna [czytaj więcej]
Mało wiatru i słońca, ale bez zagrożenia
Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały, że polski system działa stabilnie mimo małej ilości energii ze słońca i wiatru. Od czwartku rano z 9 GW zainstalowanej mocy farm wiatrowych produkcja wyniosła zaledwie 30-50 MW.
PSE podały do wiadomości, że mamy obecnie w Polsce „Dunkelflaute, czyli długotrwały brak wiatru”. Niska wietrzność utrzyma się do końca tygodnia. OZE odpowiadają już prawie za ⅓ energii zainstalowanej, ale ich wadą jest zależność od warunków pogodowych.
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]
Zmiany w programie Mój Prąd
Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa zapowiedziała zmiany w czwartej edycji programu Mój Prąd. Wzrośnie dopłata dla ubiegających się o zakup fotowoltaiki i magazynów energii.
Mój Prąd nie cieszy się tak dużą popularnością, jak poprzednie edycje programu. Wyższe dofinansowanie ma zatem na celu zachęcić do zakupu własnych instalacji OZE większą grupę zainteresowanych. Oficjalnie minister uzasadniła decyzję trudną sytuacją ekonomiczną i kryzysem energetycznym.
Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]
Koniec rosyjskich dostaw ropy przez gazociąg Przyjaźń?
Warszawa chce zerwać kontrakt na przesył ropy z Rosji przez rurociąg Przyjaźń. Aby się to udało, potrzebna jest jednak pomoc Unii Europejskiej, a w szczególności Niemiec.
Według Bloomberga polski Rząd zaproponował dodatkowe sankcje wobec rosyjskiej infrastruktury przesyłowej. Jednocześnie polscy rządzący chcą uniknąć kary za zerwanie kontraktu, co ma nastąpić już w przyszłym roku.
Źródło: Money.pl [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka
redaktor Onetu