Podsumowanie tygodnia 2-8 stycznia 2023 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Pierwszy tydzień 2023 roku dobiega końca, więc przychodzi czas na podsumowanie najważniejszych  wydarzeń minionego tygodnia z sektora energetycznego.

UOKiK zbada potencjalną zmowę cenową na rynku paliw

Jak czytamy na portalu Energia RP, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie mające na celu wyjaśnienie kształtowania się cen paliw na rynku.

UOKIK wszczął postępowanie w związku z manipulacjami cen paliw w 2022 roku, kiedy to ceny na światowym rynku spadały, w Polsce zaś pozostając na stałym poziomie. Podejrzenia Urzędu wzbudziło nietypowe zachowanie cen paliw na stacjach Orlen na początku roku 2023, które nie zmieniły się diametralnie, mimo powrotu stawki podatku VAT z 8% na 23%.

Postępowanie może potrwać kilkanaście tygodni. UOKIK planuje wystąpić do podmiotów rynku paliwowego w Polsce, celem wyjaśnienia zachowań cen paliw.

Źródło: Energia RP [czytaj więcej]

Spadek cen gazu w Europie

W dniu 5 stycznia 2023 roku cena gazu spadła poniżej 700 dolarów za 1000 metrów sześciennych. Oznacza to, że w tym czasie surowiec był trzy razy tańszy niż ustanowiony przez Unię Europejską limit cenowy.

Spadek cen gazu obserwujemy już trzeci tydzień z rzędu. Wynika to z zapełnienia magazynów gazu państw członkowskich oraz zakontraktowaniu dostaw na najbliższy okres. Przypomnijmy, że Unia Europejska oficjalnie zatwierdziła pułap cen gazu na poziomie 180 euro za MWh (około 1,96 tys. dolarów za 1 tys. metrów sześciennych). Ograniczenie wejdzie w życie 15 lutego 2023 r.

Źródło: Energia RP  [czytaj więcej]

Okręty NATO wykluczyły lokalizację pod morskie farmy wiatrowe

Nowy rok przyniósł pierwsze rozstrzygnięcie na pozwolenie lokalizacyjne dla morskiej farmy wiatrowej. PKN Orlen, Shell Equinor, RWE oraz EDP niestety nie mają powodów do radości.Obszar 53.E.1., na którym mogła powstać farma o mocy około 1 GW, nie został przyznany żadnemu z wyżej wymienionych podmiotów, ponieważ nie uzyskały one minimum kwalifikacyjnego.

Zgodnie z uzasadnieniem, obszar ten będzie przeznaczony do budowy morskich farm wiatrowych dopiero po 2040 roku. Aktualnie obowiązuje na nim zakaz, gdyż wykorzystywany jest on do ćwiczeń wojskowych okrętów podwodnych NATO.

Źródło: WysokieNapiecie.pl [czytaj więcej]

Firmy energochłonne ze wsparciem

Około 1000 przedsiębiorców energochłonnych uzyska wsparcie o łącznej wartości ponad 5 mld zł. Pomoc przekazana przez rząd ma pozwolić przedsiębiorstwom utrzymać płynność, rentowność oraz miejsca pracy w okresie kryzysu. Pomoc zostanie przyznana przedsiębiorstwom o odpowiednio wysokim udziale kosztów energii i gazu w wartości produkcji. Maksymalna kwota wsparcia wyniesie 4 mln euro.

Źródło: CIRE [czytaj więcej]

Pływające reaktory jądrowe przyszłością energetyki?

Samsung Heavy oraz Seaborgiem zaprezentowali projekt pływającej elektrowni jądrowej z reaktorem stopionej soli CSMR. Barka z reaktorem mogłaby cumować w specjalnym porcie, którego budowa trwałaby około 2 lat.

Pływająca elektrownia mogłaby pomieścić 8 reaktorów, z czego każdy o mocy do 100 MW. Samsung liczy na skomercjalizowanie technologii do 2028 roku.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]