Czym zaskoczył nas trzeci tydzień września? Niektóre informacje mogą niepokoić, ale w gruncie możemy mieć powody do zadowolenia. Komisja Europejska przyzna Polsce kolejne pieniądze na rozwój technologii wodorowych, zakontraktowano dostawy gazu przez gazociąg Baltic Pipe, a Rosja może stracić ważnego klienta na rynku naftowym. Co jeszcze wydarzyło się w świecie energetyki? Zapraszamy na nasze cotygodniowe podsumowanie najważniejszych wydarzeń!
Okres zagrożenia w polskiej energetyce
W piątek 23 września Polskie Sieci Energetyczne po raz pierwszy w historii ogłosiły okresy zagrożenia w godzinach 19.00-20.00 oraz 20.00-21.00. Decyzja dotyczy braku wystarczającej rezerwy mocy w systemie.
Nadwyżka produkcji energii spadła poniżej ustalonego poziomu – powyżej 9 % w perspektywie krótkoterminowej, czyli dobę na przód. Nie należy jednak wpadać w panikę. Stan zagrożenia ma nie być odczuwalny dla odbiorców końcowych, a jest sygnałem dla elektrowni. Powodem tej sytuacji jest niska wietrzność i mało energii z OZE w sieci.
Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]
Tę informację mogliście również przeczytać na naszym blogu [zobacz]
Unijne inwestycje w technologie wodorowe
Komisja Europejska zatwierdziła 5,2 mld euro wsparcia publicznego dla trzynastu państw członkowskich w drugim ważnym projekcie inwestycyjnym w technologie wodorowe. Projekt został opracowany także przez Polskę.
Wsparcie w rozbudowie infrastruktury wodorowej jako reprezentant Polski otrzyma koncern PKN Orlen. Program IPCEI Hy2Use wesprze m.in. budowę wielkoskalowych elektrolizerów oraz sprzętu do produkcji, magazynowania oraz transportu zielonego wodoru, czyli wyprodukowanego z odnawialnych źródeł energii.
Źródło: Energetyka24.com [czytaj więcej]
Polsko-francuskie rozmowy o energii atomowej
W piątek 23 września przedstawiciele spółki Polskie Elektrownie Jądrowe spotkali się z reprezentantami francuskiego przedsiębiorstwa energetycznego EDF. Tematem spotkania była wymiana doświadczeń z projektu budowy Europejskiego Reaktora Ciśnieniowego EPR w kontekście stworzenia pierwszych elektrowni atomowych w Polsce.
Europejski Reaktor Ciśnieniowy to reaktor trzeciej generacji, zaprojektowany i rozwijany głównie przez francuskie koncerny Framatome (obecnie Areva) i Électricité de France (EDF). W tej technologii działa m.in. najnowocześniejszy w Europie blok jądrowy fińskiej elektrowni Olkiluoto 3.
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]
Baltic Pipe zapięte na ostatni guzik
Spółka PGNIG poinformowała w piątek 23 września, że zawarła z grupą Equinor ASA umowy sprzedaży gazu ziemnego wydobywanego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dostawy gazu trafią do Polski poprzez gazociąg Baltic Pipe, który ma już komplet zgód potrzebnych do uruchomienia całego systemu.
Łączny wolumen podpisanych kontraktów to 2,4 mld m3 gazu rocznie przez 10 lat. Umowa przewiduje dostawy od 1 stycznia 2023 roku do 1 stycznia 2033 rok. Należy także wystrzegać się dezinformacji mówiących, że gazociąg będzie stał pusty. Podobne komunikaty mają wzbudzać niepokój w opinii publicznej.
Źródło: WysokieNapiecie.pl [czytaj więcej]
Rosyjska strata na rynku naftowym?
Rosja może stracić ważnego klienta na rynku naftowym, który wspierał dotychczas Federację zakupami ropy. Mowa tutaj o indyjskich rafineriach, które sygnalizują, że już we wrześniu mogą zrezygnować z zakupów rosyjskiej mieszanki ropy naftowej ESPO.
Ruch indyjskiego sektora naftowego nastąpił dwa dni po tym, jak władze państwa publicznie zasygnalizowały swój sprzeciw wobec rosyjskiej inwazji na Ukrainie. Innymi powodami są także m.in. inflacja oraz wysokie koszty frachtu. Indie przed 24 lutym kupowały surowiec od Rosji w niedużych ilościach, jednak w ostatnich miesiącach opłacało się im nabywać więcej ropy z uwagi na niższą cenę. Teraz ta sytuacja może ulec zmianie, a co za tym idzie, zmniejszą się wpływy do rosyjskiego budżetu.
Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka
redaktor Onetu