Podsumowanie tygodnia 17-23 października 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Co wydarzyło się w trzecim tygodniu października? Rynek energii przechodzi kolejne turbulencje, a państwa podejmują nowe metody na walkę z kryzysem. Polscy posłowie zamrażają ceny energii i podejmują kluczowe decyzje dotyczące atomu. Są też pozytywne wiadomości. W Polsce będzie więcej OZE, a kryzys energetyczny zaboli przede wszystkim Rosję. Zapraszamy na nasze cotygodniowe podsumowanie ze świata energetyki!

Wybór technologii polskiego atomu

W piątek 21 października Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa stwierdziła, że do końca roku Polska wybierze dostawcę pierwszej elektrowni atomowej. Polska delegacja w weekend odwiedzi Stany Zjednoczone, gdzie będzie omawiać szczegóły kontraktu.

Oprócz Amerykanów swoje oferty złożyli także Francuzi i Koreańczycy. Na ostateczne decyzje trzeba będzie jeszcze chwilę poczekać. Do 2043 roku w Polsce ma powstać nawet 9 GW mocy jądrowych, a pierwszy reaktor zostanie zbudowany w Polsce za około 10 lat.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Centrum serwisowe offshore w Ustce

17 października PGE poinformowała, że w Ustce powstanie baza operacyjno-serwisowa dla morskich farm farm wiatrowych. W nadmorskim mieście planowane jest utworzenia także Centrum Kompetencji Morskiej Energetyki Wiatrowej.

Zlokalizowane w Ustce centrum dysponować będzie niezbędną infrastrukturą i zapleczem serwisowym dla projektów offshore w Polsce. Ustka stanie się kolejnym ważnym miejscem na mapie projektów wiatrowych w Polsce. Baza operacyjna rozpocznie działanie w 2026 roku.

Źródło: PGE [czytaj więcej]

Zamrożenie cen energii w Polsce

20 października Sejm z kilkunastoma poprawkami przegłosował ustawę zamrażającą ceny energii w Polsce. Nowe przepisy zmieniają obowiązujące dotychczas zasady rynku. Ceny energii spadły, ale firmy i spółki obrotu energią mają liczne obawy dotyczące ostatecznego kształtu zmian.

Z 62 poprawek przyjęto jedynie 13 zgłoszonych przez PiS. Posłowie odrzucili m.in. wniosek KO o ustalenie ceny maksymalnej na poziomie 600 zł/MWh. Maksymalna cena energii obejmie także wytwórców OZE i spółki obrotu. Firmy dostaną rekompensaty, ale eksperci mają wątpliwości, czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich.
Źródło: Energia RP [czytaj więcej]

Nowa farma wiatrowa w Wielkopolsce

20 października oficjalnie otwarto nową farmę wiatrową w Budzyniu. 35 turbin wiatrowych wytwarza już czystą energię dla 85 tysięcy gospodarstw domowych. Moc każdej turbiny to 2 MW.

Farma wiatrowa wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne i redukuje emisję gazów cieplarnianych. Działanie famy pozwoli uniknąć emisji 215 tys. ton CO2. Za budowę farmy odpowiedzialna jest firma EDP Renewables.

Źródło: Gram w Zielone [czytaj więcej]

Koniec Rosji na europejskim rynku?

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol w rozmowie z włoskim dziennikiem RaiNews, stwierdził, że Rosja bezpowrotnie straciła rynek gazu i ropy w Europie. Przekierowanie dostaw na inne rynki może zająć Rosji nawet 10 lat.

Zdaniem Birola Rosja przegrywa energetyczne starcie z Europą. Szef MAE dodaje, że dla Rosji „to dopiero początek”.

Źródło: Money.pl [czytaj więcej]