Podsumowanie tygodnia 15-21 sierpnia 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Zaskoczy Was, jak wiele wydarzyło się w trzecim tygodniu sierpnia. Nie ustaje gazowy szantaż Rosji, która odbija się na cenach gazu w UE, a w szczególności w Niemczech. W Polsce tymczasem rozwijane są przełomowe technologie zmieniające rynek OZE. Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd wydarzeń!

Baltic Pipe z zakontraktowanymi wolumenami gazu z Norwegii

Na konferencji, która odbyła się w czwartek 18 sierpnia, spółka PGNiG odpowiedziała na pytania m.in. o Baltic Pipe i zakontraktowaną przepustowość gazociągu do końca tego roku. Wiceprezes spółki Przemysław Wacławski przyznał, że w czwartym kwartale tego roku, czyli w okresie od października do grudnia, PGNiG planuje przesłać do Polski około 800 mln m3 gazu. Wolumen ten odpowiada około 30-38% pełnej przepustowości. Prowadzone są rozmowy o zwiększenie wolumenów.

Źródło: Energetyka24.com [czytaj więcej]

Niemieckie dopłaty do ultradrogiego gazu z własnych portfeli

Niemieckie zakłady będą płaciły dodatek za zużycie gazu ziemnego (Gasumlage). W zależności od ostatecznych ustaleń będzie to 2,4-2,33 centów na kWh zużytej energii z gazu. Rosyjski Kommiersant szacuje wysokość rekompensat przy cenach podniesionych z winy Gazpromu na nawet 170 mld euro w następnych dwóch latach.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Perowskity polskiej firmy z nowym światowym rekordem wydajności

Polska firma pobiła światowy rekord wydajności perowskitów w warunkach wewnętrznych osiągając konwersję mocy na imponującym poziomie 31%. Saule Technologies po cichu pracuje nad udoskonalaniem przełomowej technologii fotowoltaicznej i osiąga kolejne sukcesy.

Perowskit to minerał, z którego wykonane są bardzo cienkie, lekkie i elastyczne ogniwa fotowoltaiczne. To duża zmiana w stosunku do tradycyjnych ogniw krzemowych, ponieważ działają także w sztucznym świetle.

Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]

KGHM a zatruta rzeka Odra

Słona woda mieszała się z Odrą od 29 lipca, a Wody Polskie nie zatrzymały zrzutu – takie wnioski płyną z doniesień Gazety Wyborczej. Woda miała wpływać do rzeki prosto z zakładów KGHM w Głogowie. KGHM odpiera zarzuty – spółka podkreśla, że nie wychodziło to poza normy.

Najnowsze doniesienia o zatruciu rzeki mówią, że za katastrofę odpowiedzialne może być zanieczyszczenie spowodowane toksycznymi glonami. Ministerstwo Klimatu i Środowiska czeka na wyniki badań m.in. z Holandii i Wielkiej Brytanii.


Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Gazprom sparaliżowany przez Shell, możliwa zemsta

Zawieszenie działalności w Rosji i wycofanie ze wspólnych projektów z Gazpromem przez brytyjsko-niderlandzkiego giganta energetycznego pociągnęło za sobą dla Rosjan spadek wydobycia, problemy z urządzeniami i częściami. Teraz Gazprom chce się za to zemścić.

Spółka zależna Gazprom Nieft – GPN-Salym Projects – wystąpiła do sądu w Moskwie o przeniesienie spółki joint venture z Royal Dutch Shell – Salym Petroleum Development (SPD) spod jurysdykcji niderlandzkiej do jurysdykcji rosyjskiej, informuje RIA Nowosti.

Sąd rosyjski, któremu pojęcie bezstronności i niezależności jest obce, od razu dał do zrozumienia, że zrobi wszystko, co Gazprom sobie zażyczy. Gazprom Nieft zaproponował też szereg środków tymczasowych do czasu wydania orzeczenia sądu, a sąd w błyskawicznym tempie uwzględnił pozew 25 lipca, a 26 lipca postanowił wprowadzić część środków.

Źródło: Rzeczpospolita [czytaj więcej]