Podsumowanie tygodnia 14-20 listopada 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Co wydarzyło się w trzecim tygodniu listopada? Ukazał się nowy raport Polskiego Stowarzyszenia Energii Wiatrowej, a w nim ważne wnioski dla przyszłości polskiej energetyki. Potwierdziły się niepokojące wnioski dotyczące wybuchu gazociągów Nord Stream. Są też pozytywne wiadomości – załamał się eksport rosyjskiego gazu. Na jakie jeszcze wydarzenia warto zwrócić uwagę? Zapraszamy na nasz cotygodniowy przegląd najważniejszych newsów ze świata energetyki.

Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Ukazał się raport PSEW, który rzuca nowe światło na możliwości inwestycyjne w polskiej części Morza Bałtyckiego. Okazało się, że potencjał morskich farm wiatrowych pozwoliłby na zaspokojenie potrzeb energetycznych Polski w 60% do 2040 roku.

Analiza PSEW wskazała 20 nowych obszarów zdatnych pod budowę morskich farm wiatrowych. Ich łączny obszar to ponad 2 tys. km2. Potencjał morskich farm wiatrowych wynosi tym samym 33 GW, chociaż w Polsce obecnie rozwijane są projekty o łącznej mocy jedynie 8,4 GW.

Źródło: PSEW [czytaj więcej]

Wybuchy Nord Stream to sabotaż

Służby bezpieczeństwa Szwecji potwierdziły, że analiza i badania zebranych na dnie Bałtyku części gazociągu wykazała obecność materiałów wybuchowych. To ostatecznie potwierdzenie o sabotażu Nord Stream.

Obecnie trwają szczegółowe ustalenia, jaki konkretnie materiał wybuchowy udało się znaleźć. Nowe informacje ułatwią sformułowanie aktu oskarżenia i wskazania sprawcy zdarzenia.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Załamanie eksportu rosyjskiego gazu

Gazprom poinformował, że eksport rosyjskiego błękitnego paliwa do krajów spoza WNP, czyli głównie Europy, spadł o ponad 40% w stosunku do poprzedniego roku. Rosjanie chwalą się jednocześnie, że wzrósł eksport gazu do Chin.

Zastąpienie europejskiego rynku gazu nie będzie jednak łatwe dla Rosjan. W azjatyckiej części Rosji brakuje odpowiedniej infrastruktury przesyłowej, która mogłaby pomóc Kremlowi zrekompensować utratę kontraktów zawieranych przez lata z europejskimi partnerami.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Duże inwestycje w polskie sieci przesyłowe

Polskie Sieci Elektroenergetyczne 17 listopada opublikowały piąty zintegrowany raport wpływu. PSE podało w nim do wiadomości, że do 2032 roku planują przeznaczyć 36 mld na inwestycje infrastrukturalne.

Na jaki cel zostaną przeznaczone środki? Pieniądze pomogą w zintegrowaniu z siecią dużej liczby nowych OZE w systemie. Inwestycje są niezbędne do implementacji założeń związanych z morskimi elektrowniami wiatrowymi w polskiej części Bałtyku oraz budową elektrowni atomowych.

Źródło: WNP Energetyka [czytaj więcej]

Zablokowanie rynku wodoru w Polsce?

Ukazało się stanowisko Krajowej Izby Gospodarczej, Konfederacji Lewiatan, Stowarzyszenia Hydrogen Poland i Klastra Technologii Wodorowych wobec planowanej nowelizacji prawa energetycznego. Organizacje nie zgadzają się z proponowanym kształtem niektórych zmian w prawie i wskazują, że mogą doprowadzić one do zahamowania rynku wodoru w Polsce.

Wśród podniesionych przez organizacje problemów pojawiają się kwestie koncesjonowania przesyłu, magazynowania, a także dystrybucji. Wątpliwości budzi ponadto sama propozycja definicji wodoru, w przeciwieństwo do zaproponowanych opisów elektrolizy i elektrolizerów.

Źródło: CIRE [czytaj więcej]