Podsumowanie tygodnia 10-16 października 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Prezydent podpisał ustawę zamrażają ceny prądu do końca przyszłego roku, co zmienia obraz energetyki w Polsce. Padł rekord energetyki wiatrowej, a aktywiści klimatyczni oblali zupą pomidorową „Słoneczniki Van Gogha”. Co jeszcze wydarzyło się w drugim tygodniu października? Serdecznie zapraszamy na nasze cotygodniowe podsumowanie wydarzeń ze świata energetyki!

Zamrożenie ceny prądu w Polsce

7 października Sejm przyjął ustawę zamrażającą ceny prądu, tydzień później (14 października)  podpisał ją prezydent Andrzej Duda. Już od 1 grudnia 2022 roku i przez cały następny roku obowiązywać będzie zamrożenie cen prądu. Co to oznacza dla energetyki i naszych portfeli?

Jeśli chcemy płacić mniej za prąd, musimy trzymać się wyznaczonych limitów. Dla przeciętnego gospodarstwa domowego to 2MWh rocznie. Cena prądu w 2022 roku (energia czynna 0,41 zł/kWh, VAT 5%, zniesiona akcyza) ma wynosić 0,72 zł za 1 kWh.

Maksymalna cena prądu dla gospodarstw domowych, po przekroczeniu limitów zużycia energii, ma wynieść 699 zł/MWh. Co jeszcze wprowadziła ustawa?

Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]

Rekord energetyki wiatrowej

10 października padł rekord energetyki wiatrowej. Prototypowa turbina Siemens Gamesa wygenerowała w 24 godziny aż 359 megawatogodzin energii. Pozwoliłoby to na pokonanie aż 1,8 miliona km średniej wielkości samochodem elektrycznym.

Moc nominalna turbiny SG 14-222 DD, to aż 14 MW. Średnica łopat wiatraka wynosi 222 metry, czyli tylko 15 metrów mniej niż wysokość Pałacu Kultury i Nauki.

Źródło: Świat OZE [czytaj więcej]

Ruszyła sprzedaż węgla brunatnego

11 października ruszyła w Polsce sprzedaż węgla brunatnego. PGE dystrybuuje surowiec z dwóch największych kopani – w Bełchatowie i Turowie. Jego cena jest nawet dziesięciokrotnie mniejsza niż koszt węgla kamiennego na składach.

Jednak aby dopuścić węgiel brunatny, Sejm musiał zmienić obowiązujące przepisy. Kupno węgla brunatnego, chociaż atrakcyjne cenowo, wiąże się z zanieczyszczeniem powietrza, a co za tym idzie, poważnymi problemami zdrowotnymi. Właśnie z tego powodu sprzedaż węgla brunatnego dla gospodarstw domowych była wcześniej zabroniona.

Źródło: PGE [czytaj więcej]

Inwestycje offshore w Szczecinie i Świnoujściu

13 października Orlen poinformował o inwestycjach towarzyszących budowie jednej z największych farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W Szczecinie powstanie fabryka turbin wiatrowych, a w Świnoujściu terminal instalacyjny.

Na teren terminala, liczący około 20 hektarów teren, dostarczane będą komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny wyprodukowane przez firmę Vestas. W fabryce Vestas w Szczecinie montowane będą z kolei gondole i piasty turbin. Sama fabryka stworzy w regionie około 700 nowych miejsc pracy.

Źródło: PKN Orlen [czytaj więcej]

Co ze słonecznikami Van Gogha?

Kryzys klimatyczny dotyka każdego z nas. Aktywiści klimatyczni organizacji Just Stop Oil postanowili zwrócić uwagę na ten problem oblewając obraz „Słoneczniki” Van Gogha zupą pomidorową.

Słoneczniki na szczęście ocalały, ponieważ obraz znajdował się za ochronną warstwą szkła. Na nagraniu ze zdarzenia widać, że aktywiści próbowali także na znak protestu przykleić się do ściany. Zostawiamy do Waszej oceny, czy takie działania są dobrą metodą walki z koncernami paliwowymi…

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Bartosz Oleszko-Pyka

Bartosz Oleszko-Pyka

Redaktor portalu Świat OZE