Podsumowanie tygodnia 1-7 sierpnia 2022 r.

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Pierwszy tydzień sierpnia dobiega końca. Gorąco jest nie tylko patrząc przez pryzmat warunków atmosferycznych, ale i w sektorze energetyczny. Zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami.

Współpraca Nordex i OX2 w zakresie energetyki wiatrowej

Niemiecki producent elektrowni wiatrowych Nordex dostarczy elektrownie wiatrowe o mocy 5,7 MW dla jednostki. Każda z turbin zbudowana będzie ze średnicy łopat wirnika liczącej 149 m i wysokości piasty 125 m.

Zamawiającym elektrownie jest szwedzki deweloper OX2, który przygotowuje projekt farmy wiatrowej Wysoka w województwie wielkopolskim pomiędzy Piłą a Bydgoszczą dla szwedzkiej grupy Ingka, będącej właścicielem sieci sklepów Ikea. Łączna moc zainstalowana ma osiągnąć 63 MW, zaś prognozowana produkcja farmy to około 180 GWh, które są w stanie zasilić około 90 tysięcy gospodarstw domowych.

Jak podaje gramwzielone.pl – instalacja turbin ma się rozpocząć w połowie przyszłego roku, a uruchomienie farmy wiatrowej Wysoka powinno nastąpić w roku 2024. W wykonanie instalacji zostaną zaangażowane m.in. firmy Elemont i Mega.

Źródło: Gram w zielone [czytaj więcej]

Dodatkowe opodatkowanie największych spółek energetycznych

Antonio Guterres, Sekretarz Generalny ONZ, zwrócił uwagę na potrzebę opodatkowania dużych firm energetycznych, czerpiących nadprogramowe zyski w czasach kryzysu energetycznego. Podczas briefingu Grupy Reagowania na globalny kryzys dotyczący żywności, energii i finansów Sekretarz zaznaczył, że w ciągu pierwszego kwartału 2022 roku, duże firmy energetyczne zarobiły ok. 100 mld dolarów.

– Wzywam wszystkie rządy do opodatkowania tych nadmiernych zysków i wykorzystania funduszy na wsparcie najbardziej bezbronnych ludzi w tych trudnych czasach. Wzywam też do wysłania jasnego przesłania do przemysłu paliw kopalnych i ich finansistów, że groteskowa chciwość karze najbiedniejszych i najbardziej bezbronnych ludzi, jednocześnie niszcząc nasz jedyny wspólny dom – planetę – mówił Guterres.

Jak czytamy na BiznesAlert.pl  Guterres uznał za niemoralne to, że firmy naftowe i gazowe czerpią rekordowe zyski z kryzysu energetycznego, a cierpią na tym najubożsi ludzie i klimat.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Zapewnienie Ministra Klimatu i Środowiska o zapełnionych magazynach gazu

Jesteśmy zabezpieczeni na ten sezon. Przede wszystkim mamy już 100 proc. gazu w magazynach i wszystkie dostawy gazu – mimo tego, co się dzieje z Nord Stream 1 – są realizowane” – usłyszeliśmy zapewnienie z ust Minister Klimatu i Środowiska Anny Moskwy.

„Nie ma żadnych podstaw sądzić, żebyśmy sobie nie dali rady. PGNiG te kontrakty zawiera na bieżąco. Przypomnę, że mamy też własne wydobycie. W terminalu LNG są realizowane 24 godziny na dobę przez cały czas z maksymalną przepustowością. Mamy też połączenie czeskie, cały czas mamy to wyjście niemieckie. Przypomnę też, że od niedawna na dwa miliardy metrów sześciennych funkcjonuje połączenie z Litwą. Jesteśmy zabezpieczeni z kilku kierunków” – mówiła Anna Moskwa.

Źródło: Energetyka24.com [czytaj więcej]

Sprzedaż Państwu udziałów w Polskiej Grupie Górniczej za złotówkę

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna, spółka z Grupy PGE, PGNiG Termika, Enea, spółka zależna Energi Ecarb, Polski Fundusz Rozwoju, Towarzystwo Finansowe Silesia oraz Węglokoks – te spółki zawarły umowy sprzedaży swoich udziałów w Polskiej Grupie Górniczej za wartość złotówki.

PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna sprzeda 6 mln sztuk akcji imiennych 15,32 procent kapitału zakładowego PGG.

Enea zamierza sprzedać 7,66 procent kapitału zakładowego PGG, zaś  Ecarb, spółka zależna Energi, dokona zbycia na rzecz Skarbu Państwa 15,32 procent kapitału zakładowego PGG.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

PGNiG odkrywa nowe złoża gazu w Wielkopolsce

PGNiG dokonał okrycia nowych złóż gazu w Wielkopolsce. Mowa o zasobach szacowanych na 650 mln m3 gazu ziemnego zaazotowanego, które znaleziono w miejscowości Sierosław.

Jak czytamy na cire.pl,  odkrycia dokonano otworem poszukiwawczym Sierosław-2H o długości ponad 3640 m. „Po podłączeniu odwiertu do eksploatacji będzie on produkował rocznie ok. 40 mln m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego, co w przeliczeniu na gaz wysokometanowy oznacza 32 mln m sześc. paliwa rocznie” – podano w komunikacie PGNiG.

Odwierty trwające od kwietnia do czerwca umożliwiły zbadanie znajdujących się tam złóż, których późniejsze badania wykazały opłacalność eksploatacji surowca i rozpoczęcia w miejscu odkrycia ciągłego wydobywania gazu.

Źródło: CIRE.pl [czytaj więcej]

Hubert Spychalski

Hubert Spychalski

Członek Stowarzyszenia „Z energią o prawie”