Podsumowanie roku Wojciecha Jakóbika

podsumowanie roku 2021

W ramach naszego cyklu podsumowań roku pragniemy przedstawić 5 najważniejszych wydarzeń sektora energetycznego w 2021 roku. Gościem podsumowania był Wojciech Jakóbik – redaktor naczelny i założyciel portalu BiznesAlert.pl 

1.Kryzys energetyczny

Kryzys energetyczny spowodowany przez wzrost cen uprawnień do emisji CO2, a także przez obecną pandemię i sytuację z rosyjskim Gazpromem powoduje, że mamy problem z dostarczeniem surowców oraz dostarczeniem energii przez co ceny rosną i mogą indukować nowy kryzys gospodarczy w Europie. 

2. Fit for 55

Fit for 55 – to 4000 stron nowych regulacji unijnych, mogących zmienić zasady gry w energetyce. Dużo szybciej wykluczą gaz, spowodują rewolucyjne zmiany, na które nie będą się godzić niektóre państwa członkowskie w tym Polska, próbująca zahamować niektóre zmiany, a do części z nich się przystosować.  

3.Elektrownia jądrowa

Budowa elektrowni jądrowej – czyli następny czynnik w energetyce mijającego roku. Jeszcze w 2021 roku mieliśmy poznać technologię, która zapewni energetyce jądrowej świeży start. Jednak konieczność oczekiwania na propozycję amerykańską do 2022 roku przesuwa Polską decyzję do nadchodzącego roku. To kolejny ważny sygnał, mogący który niestety opóźnić termin realizacji pierwszego reaktora, którego otwarcie planowane jest wstępnie na rok 2033. Zobaczymy czy faktycznie tak będzie, jednak wszystko zweryfikuje czas. Polska potrzebuje jak najwięcej energetyki jądrowej by stabilizować rewolucję energetyki odnawialnej. 

4. Nord Stream 2

Nord Stream 2 (układ USA – Niemcy) – kolejny ważny sygnał mijającego roku to układu USA – Niemcy w sprawie gazociągu Nord Stream 2, który spowodował to, że budowa mogła zostać dokończona. Nie przesądza to jednak o tym kiedy oraz czy w ogóle ruszą dostawy. Owy spór będzie trwał również w 2022 roku ze względu na konieczność certyfikacji projektu. Ważny w tym kontekście jest układ z lipca, doprowadzający do tego, że Amerykanie nie wprowadzili nowych sankcji, które mogłyby jeszcze dodatkowo opóźnić, a według niektórych zatrzymać budowę projektu Nord Stream 2. 

5. Zwycięstwo w sprawie smogu

Ostatnie istotne wydarzenia 2021 roku to zwycięstwo sądowe w sprawie smogu. Sąd Okręgowy w Gliwicach orzekł, iż Państwo naruszyło dobra osobiste jedno z mieszkańców z powodu zanieczyszczeń powietrza. Mamy do czynienia z pewnym precedensem. Okazało się, że mieszkańcy mają prawo do czystego powietrza, a także prawo do tego, że smog zostanie zlikwidowany. Jest to ważne orzeczenia, bo odszkodowania przyznawane w ramach toczenia się różnych spraw sądowych związanych właśnie z zanieczyszczeniem powietrza mogą się teraz posypać jak z rękawa. W sprawę włączył się między innymi Rzecznik Praw Obywatelskich, który przyznał, że możliwość korzystania z czystego powietrza jest dobrem osobistym. W grudniu Gliwicki Sąd Okręgowy przyznał rację mieszkańcowi Rybnika i uwzględnił powództwo, nakazując wypłatę zadośćuczynienia od Skarbu Państwa w wysokości 30 tys. zł. 

Właśnie w ten sposób należy podsumować mijające 12 miesięcy 2021 roku.