Podsumowanie października 2022 r.

podsumowanie wydarzeń miesiąca

Październik pełen był wydarzeń przełomowych dla energetyki w Polsce i Europie. Kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i niestabilne rynki przyspieszają transformację energetyczną, a państwa starają się uniezależnić od rosyjskiego gazu. Które wydarzenia miały największe znaczenie? Zapraszamy do zapoznania się z naszym zestawieniem najważniejszych energetycznych informacji z ubiegłego miesiąca!

Atom w Polsce z USA i Korei

A więc stało się – Polska podjęła w końcu kluczową decyzję dotyczącą dostawcy technologii atomowej. „Sprwadzoną i bezpieczną technologią” atomu dla naszego kraju będzie amerykański Westinghouse, możliwy jest jednak także „prywatny” projekt przy współpracy z Koreą Południową.

Przełomową wiadomość o wyborze Amerykanów jako strategicznego partnera podał 28 października na Tweeterze premier Mateusz Morawiecki. Projekt energetyczny z USA z pewnością wzmocni relacje Warszawy i Waszyngtonu. Niewykluczony jest jednak mniejszy projekt, który przy współpracy z Koreańczykami zrealizuje ZE PAK oraz KHNP.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Odkryto nowe złoża gazu w Polsce

W czwartek 27 października Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało, że odkryło w Polsce dwa nowe złoża gazu ziemnego. Poszukiwania prowadzone były w powiecie średzkim i kościańskim w województwie wielkopolskim. Łączny wolumen znalezionych zasobów szacowany jest na ok. 600 mln m3.

Proces zagospodarowania złóż, po którym rozpocznie się eksploatacja, szacowany jest na około 3 lat. PGNIG twierdzi, że nowe zasoby to dodatkowa gwarancja bezpieczeństwa dostaw dla odbiorców spółki.

Źródło: Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo [czytaj więcej]

Inwestycje offshore w Szczecinie i Świnoujściu

13 października Orlen poinformował o inwestycjach towarzyszących budowie jednej z największych farm wiatrowych w polskiej części Morza Bałtyckiego. W Szczecinie powstanie fabryka turbin wiatrowych, a w Świnoujściu terminal instalacyjny.

Na teren terminala, liczący około 20 hektarów teren, dostarczane będą komponenty morskich farm wiatrowych, w tym turbiny wyprodukowane przez firmę Vestas. W fabryce Vestas w Szczecinie montowane będą z kolei gondole i piasty turbin. Sama fabryka stworzy w regionie około 700 nowych miejsc pracy.

Źródło: PKN Orlen [czytaj więcej]

Zamrożenie cen energii w Polsce

20 października Sejm z kilkunastoma poprawkami przegłosował ustawę zamrażającą ceny energii w Polsce. Nowe przepisy zmieniają obowiązujące dotychczas zasady rynku. Ceny energii spadły, ale firmy i spółki obrotu energią mają liczne obawy dotyczące ostatecznego kształtu zmian.

Z 62 poprawek przyjęto jedynie 13 zgłoszonych przez PiS. Posłowie odrzucili m.in. wniosek KO o ustalenie ceny maksymalnej na poziomie 600 zł/MWh. Maksymalna cena energii obejmie także wytwórców OZE i spółki obrotu. Firmy dostaną rekompensaty, ale eksperci mają wątpliwości, czy pieniędzy wystarczy dla wszystkich.

Źródło: Energia RP [czytaj więcej]

Orlen największą firmą w Europie Środkowo-Wschodniej

Polski Orlen zajął pierwsze miejsce w rankingu 500 największych firm z regionu Europy Środkowo-Wschodniej. Polski koncern energetyczny osiągnął wysoką pozycję w zestawieniu, ponieważ w ubiegłym roku wzmocnił swoje przychody aż o 52%.

Orlen może cieszyć się także przyznaną niedawno najwyższą w historii oceną ratingową A3. Rating podniesiony przez agencję Moody’s Investors Service to m.in. wynik zgody na połączenie PKN ORLEN i PGNiG.

Źródło: WNP Energetyka [czytaj więcej]

Koniec Rosji na europejskim rynku?

Szef Międzynarodowej Agencji Energii Fatih Birol w rozmowie z włoskim dziennikiem RaiNews, stwierdził, że Rosja bezpowrotnie straciła rynek gazu i ropy w Europie. Przekierowanie dostaw na inne rynki może zająć Rosji nawet 10 lat.

Zdaniem Birola Rosja przegrywa energetyczne starcie z Europą. Szef MAE dodaje, że dla Rosji „to dopiero początek”.

Źródło: Money.pl [czytaj więcej]