Podsumowanie miesiąca – sierpień 2022 r.

podsumowanie wydarzeń miesiąca

Sierpień zaczął się od dobrej wiadomości dla polskiej energetyki – odkryciem nowych złóż gazu pod Poznaniem. Koniec miesiąca przyniósł z kolei długo oczekiwane otwarcie gazociągu łączącego Polskę i Słowację. Czy cały miesiąc okazał się równie łaskawy dla polskiego i europejskiego sektora energetycznego? Zobacz, które wydarzenia w sierpniu w największym stopniu wpłynęły na obecną sytuację w energetyce.

Nowe złoża gazu z Polsce

W czwartek 4 sierpnia PGNiG poinformowało o odkryciu nowych złóż błękitnego paliwa pod Poznaniem. Mowa o zasobach szacowanych na 650 mln m3 gazu ziemnego zaazotowanego, które znaleziono w miejscowości Sierosław.

Odkrycia dokonano otworem poszukiwawczym Sierosław-2H o długości ponad 3640 m. „Po podłączeniu odwiertu do eksploatacji będzie on produkował rocznie ok. 40 mln m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego, co w przeliczeniu na gaz wysokometanowy oznacza 32 mln m sześc. paliwa rocznie” – podano w komunikacie PGNiG.

Odwierty trwające od kwietnia do czerwca umożliwiły zbadanie znajdujących się tam złóż, których późniejsze badania wykazały opłacalność eksploatacji surowca i rozpoczęcia w miejscu odkrycia ciągłego wydobywania gazu. Szybkie wdrożenie wydobycia mogłoby zwiększyć ilość błękitnego paliwa na europejskim rynku, który mierzył się w sierpniu nie tylko z wojną w Ukrainie, lecz także z wysokimi temperaturami.

Źródło: CIRE.pl [czytaj więcej]

Wpływ trudnej sytuacji hydrologicznej na energetykę

Ze względu na niski stan Renu, rzeka w sierpniu stała się niezdolna do pełnienia funkcji transportowej ropy, gazu oraz węgla. Poziom wody w miejscowości Kaub, kluczowym punkcie wzdłuż drogi wodnej na zachód od Frankfurtu, spadł do poziomu około 40 cm. W tym przewężeniu rzeka stała się praktycznie niezdolna do żeglugi dla wielu barek, które wykorzystują Ren do transportu różnych towarów, w tym węgla, ropy naftowej i gazu.

Niski poziom wody na Renie zagroził także w pewnym momencie pracy elektrowni węglowych, jednak w drugiej połowie sierpnia wzrósł on już na rzece do około 1,5 m. Można spodziewać się, że wraz ze zmianami klimatu, problemy z przepustowością Renu wrócą w kolejnych latach.

Podobne problemy spowodowane sierpniowymi upałami dotknęły rzek takich jak Loara czy Dunaj. Nawet Norwegia, która w około 90% produkcji energii elektrycznej opiera się na energii wodnej, borykała się z niskim poziomem wód, który zmusił kraj do opracowania planu ograniczenia eksportu energii.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Baltic Pipe z zakontraktowanymi wolumenami gazu z Norwegii

Mimo własnych trudności w wyniku wojny w Ukrainie, Norwegia staje się obok USA jednym z głównych eksporterów gazu na rynek europejski. Sierpień upłynął na dopinaniu formalności związanych z pierwszym gazociągiem łączącym Europę Środkową z Półwyspem Norweskim. Zakontraktowano już dostawy gazu z Norwegii do Polski do końca tego roku.

W czwartym kwartale tego roku, czyli w okresie od października do grudnia, PGNiG planuje przesłać do Polski około 800 mln m sześciennych gazu. Wolumen ten odpowiada około 30-38% pełnej przepustowości. Prowadzone są rozmowy o zwiększenie wolumenów.

Łącznie zakontraktowano do tej pory 4,5 mld m sześciennych błękitnego paliwa, także ze złóż Lotosu i duńskiego Ørsted. Na początku 2023 roku gazociąg ma osiągnąć pełną przepustowość 10 mld m sześciennych gazu rocznie. Oficjalne otwarcie gazociągu planowane jest na wrzesień 2022 roku. Miejmy nadzieję, że nowe połączenie pozwoli zadbać o zapasy błękitnego paliwa, o które zabiegają teraz także nasi zachodni sąsiedzi.

Źródło: Energetyka24.com [czytaj więcej]

Niemcy: zimą ogrzewanie tylko do 19 stopni

Minister gospodarki Niemiec Robert Habeck w związku z kryzysem gazowym zapowiedział, że budynki użyteczności publicznej w sezonie zimowym powinny być ogrzewane tylko do 19 stopni Celsjusza. Wyjątkiem od tej zasady będą szpitale i instytucje społeczne.

„Więcej oszczędności będzie też potrzebnych w miejscach pracy” – zaznaczył minister, informując, że jest w trakcie omawiania tych zmian z ministerstwem pracy i związkami pracodawców.

Od lipca wiele niemieckich miast zdecydowało się m.in. na wyłączenie nocnej iluminacji zabytków, pomników czy ratuszy, a także podgrzewania wody w publicznych basenach. Przyczyną obecnych trudności energetycznych Niemiec pokazuje jak na dłoni klęskę założeń niemieckiej transformacji energetycznej – Energiewende. Bazowała ona bowiem, przy zwiększaniu mocy OZE, na odejściu od energii atomowej i uzależnieniu się od taniego, rosyjskiego gazu.

Źródło: Energetyka24.com [czytaj więcej]

Japoński powrót do energetyki jądrowej

Antyatomowego spojrzenia Niemców na energetykę nie podzielają już Japończycy, którzy ogłaszają budowę kolejnych reaktorów. Premier Japonii Fumio Kishida wezwał rząd, aby przyspieszył kroku w celu budowy mniejszych i bezpieczniejszych reaktorów jądrowych. Kishida dał wyraźny sygnał do powrotu do atomu po tsunami i katastrofie w Fukushimie w 2013 roku, której następstwem było zamknięciu wielu elektrowni jądrowych Kraju Kwitnącej Wiśni.

Przemówienie Kishidy uwidoczniło, że kryzys w Ukrainie i gwałtownie rosnące koszty energii nie ominęły także Japonii. Kraj najpewniej wykona duży zwrot w stosunku do swojej dotychczasowej polityki. Premier zapewniał, że nowe reaktory jądrowe będą innowacyjne i wyposażone w nowoczesne mechanizmy bezpieczeństwa.

Polska także inwestuje w reaktory jądrowe, które zbudują najprawdopodobniej Amerykanie lub Niemcy. Do tego czasu (co najmniej 10 lat) musimy opierać się na OZE i paliwach przejściowych, takich jak m.in. gaz ziemny.

Źródło: Energetyka24.com [czytaj więcej]

Gazociąg Polska-Słowacja otwarty

Oprócz ukończonego Baltic Pipe, Polska może pochwalić się już otwartym interkonektorem łączącym nasz kraj ze Słowacją. Pod koniec sierpnia zakończono budowę ostatniej części gazociągu Północ-Południe.

Dzięki nowemu połączeniu możliwe będzie przesyłanie do Polski nawet 5,7 mld m sześciennych surowca rocznie. Interkonektor to dwukierunkowy gazociąg o długości 1 km po stronie polskiej oraz 106 km po stronie słowackiej.

Inwestycja ma na celu wzmocnienie bezpieczeństwa energetycznego naszego kraju. Nowy korytarz gazowy odwraca dotychczasowy trend budowy połączeń ze wschodu na zachód. Interkonektor łączy Polskę z całkowicie nowymi źródłami gazu, niezależnymi od Rosji. Zyskamy możliwość pozyskiwania surowca z kierunków takich jak np. Chorwacja, Grecja i Turcja, a także Zakaukazie.

Źródło: WysokieNapiecie.pl [czytaj więcej]