Podsumowanie miesiąca – listopad 2022

podsumowanie wydarzeń miesiąca

Pod koniec listopada przypominamy najważniejsze wydarzenia miesiąca. Co wydarzyło się w przedostatnim miesiącu roku? Bez wątpienia do najistotniejszych wydarzeń zaliczyć należy informacje dotyczące elektrowni jądrowych, podpisanie dwóch ważnych ustaw o cenach energii i dystrybucji węgla, a także epokowy moment, jakim był koniec zakupów rosyjskiego gazu przez UE. To jednak nie wszystkie ważne zdarzenia, na które warto zwrócić uwagę. Co jeszcze miało miejsce w listopadzie? Zapraszamy na co miesięczny przegląd zdarzeń ze świata energetyki!

Trzy elektrownie atomowe w Polsce

Na konferencji prasowej 4 listopada rzecznik rządu Piotr Müller poinformował i potwierdził, że Rząd negocjuje projekt budowy także trzeciej elektrowni atomowej. Dwa ogłoszone dotychczas inwestycje atomowe realizowane będą przez Amerykanów i Koreańczyków. Nie znany jest jednak wykonawca trzeciego projektu.

Rząd nie poinformował również jeszcze o lokalizacji kolejnej elektrowni atomowej. Wiemy jedynie tyle, że decydenci przy realizacji trzeciego projektu nie wykluczają współpracy z partnerami, z którymi dotychczas prowadzone były negocjacje.

Źródło: Energetyka24 [czytaj więcej]

Ustawy o węglu i energii podpisane przez Prezydenta

W środę 2 listopada Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o maksymalnych cenach energii. Nowe przepisy obejmą gospodarstwa domowe, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz samorządy.

Tego samego dnia podpis prezydenta znalazł się także pod ustawą o dystrybucji węgla przez samorządy. Gminy oraz spółki i związki gminne będą mogły kupować węgiel za maksymalnie 1,5 tys. za tonę. Maksymalna cena sprzedaży węgla dla mieszkańców to 2 tys. zł.

Źródło: wPolityce.pl [czytaj więcej]

Start aukcji gazociągu w Święto Niepodległości

11 listopada w Święto Niepodległości Polski ruszyły aukcje gazociągu Polska-Słowacja. Przepustowość nowego połączenia została udostępniona w piątek na drodze aukcji i gazociąg jest już gotowy do komercyjnej pracy.

Interkonektor pozwoli na przesyłanie 5,7 mld m3 gazu w kierunku Polski i 4,7 mld m3 w kierunku Słowacji. Połączenie wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju i przynosi korzyści naszym południowym sąsiadom, co jest szczególnie ważne w czasie trwającego kryzysu energetycznego.

Źródło: BiznesAlert.pl [czytaj więcej]

Potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce

Ukazał się raport PSEW, który rzuca nowe światło na możliwości inwestycyjne w polskiej części Morza Bałtyckiego. Okazało się, że potencjał morskich farm wiatrowych pozwoliłby na zaspokojenie potrzeb energetycznych Polski w 60% do 2040 roku.

Analiza PSEW wskazała 20 nowych obszarów zdatnych pod budowę morskich farm wiatrowych. Ich łączny obszar to ponad 2 tys. km2. Potencjał morskich farm wiatrowych wynosi tym samym 33 GW, chociaż w Polsce obecnie rozwijane są projekty o łącznej mocy jedynie 8,4 GW.

Źródło: PSEW [czytaj więcej]

Koniec rosyjskiego gazu w UE

Jesteśmy świadkiem historycznego momentu. Unia Europejska zaprzestała kupowanie rosyjskiego gazu. Po dziesięcioleciach uzależnienia od Kremla, wspólnota zastąpiła rosyjski surowiec błękitnym paliwem z innych źródeł.

O tym epokowym fakcie poinformowała w środę unijna komisarz ds. energii Kadri Simson. Unia Europejska postawiła na import LNG z USA oraz kupno gazu z Norwegii, Kanady, Algierii oraz innych źródeł.

Źródło: Energia RP [czytaj więcej]