Liberalizacja ustawy odległościowej
Przegląd tygodnia zaczynamy od wydarzenia, o którym już pisaliśmy, czyli o planie wprowadzenia zmian zakładających większą autonomię zainteresowanych gmin w kwestii lokowania elektrowni wiatrowych. Główne założenia to postawienie na inwestycje onshorowe w celu rozwoju i obniżenia cen energii.
Wieści z TOGETAIR, czyli o przyśpieszeniu transformacji energetycznej
Wieści płyną nie tylko z legislatury Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii, ale także od uczestników panelu TOGETAIR, poświęconemu przyszłości energetyki i górnictwa. Energetycy, analitycy, szefowie spółek, a także i marszałek województwa śląskiego, wszyscy specjaliści pochylili się nad problemem szybkości transformacji energetycznej w Polsce. Mówiono o tempie inwestycji, neutralności klimatycznej, gazie ziemnym jako paliwie przejściowym do wodoru oraz o finansowaniu tych wszystkich przedsięwzięć.
Sąsiedzkie rozmowy o wodorze
Jeszcze więcej rozmów dziać się będzie pomiędzy Polską a Ukrainą w sprawie współpracy energetycznej. Dyskusje toczyłyby się na Panelu Energetycznym państw Partnerstwa Wschodniego. Rozgrywając w regionie energetyczne karty nie jesteśmy osamotnieni. Niemcy i Rosja 20 kwietnia podpisały deklarację woli współpracy na rzecz energetyki zrównoważonej. Jak wpłynie to na przesył paliw, surowców i technologii?
Chińskie znaczy wydajniejsze
Mówiąc już o wschodzie, zaglądamy co dzieje się w Państwie Środka. Jeden z chińskich producentów paneli fotowoltaicznych rozpoczął produkcję modułów krystalicznych o rekordowo dużej, bo sięgającej aż 665 W, mocy. Lecz to nie koniec. Wyścig trwa, a konkurencja jest zaciekła i to nie tylko na rynku chińskim.
Cyberbezpieczeństwo a fotowoltaika
Może i nowe panele będą wydajniejsze, jednak czy będą bezpieczniejsze? Fotowoltaika cieszy się w Polsce rekordowym zainteresowaniem, jednak pojawił się nowy problem. Panele PV, wykorzystujące sterowanie internetowe, są podatne na zakłócenia lub nawet na całkowity blackout spowodowany atakiem hakerskim. Czy uda się przenieść doświadczenia cyberbezpieczeństwa z europejskiej branży telekomunikacyjnej?