Kolejny tydzień dobiega końca, a więc i czas na kolejne podsumowanie opisujące najważniejsze wydarzenia tygodnia w świecie energetyki. Co tym razem przykuło naszą uwagę?
Rządowe zmagania z Nord Stream 2
Nie poddamy sprawy gazociągu Nord Stream 2 tak łatwo. W artykule portalu forsal.pl możemy przeczytać o przyjętym projekcie komisji spraw zagranicznych, w którym wzywa się kraje UE oraz NATO do bojkotu budowy gazociągu. Projekt jest wynikiem konsolidacji wcześniejszych trzech podobnych projektów. W ujednoliconym zaznaczono konsekwencje postawy Niemiec, niedemokratyczne środki prowadzenia polityki przez Rosję oraz wezwano RFN do przerwania prac. Podkreślano także szczególną solidarność z krajami Europy Środkowej i Środkowo-Wschodniej, takimi jak Ukraina.
Polskie Elektrownie Jądrowe w rejestracji
Nie samymi skargami żyje polska energetyka. Jak donosi Biznes Alert, powstaje spółka mająca być odpowiedzialną za zarządzanie elektrowniami jądrowymi w Polsce. Potwierdzono także współpracę z amerykańskimi firmami sektora jądrowego. Rozmyśla się także nad docelową lokalizacją pierwszej elektrowni. W planach ma ona zabezpieczać do 25% zapotrzebowania na energię. Cel ten ma się ziścić w pierwszej połowie lat 40.
Województwo łódzkie z nową farmą wiatrową
Nową inwestycję znajdziemy także w samym centrum kraju. Spółka ONDE podpisała umowę na budowę farmy wiatrowej w województwie łódzkim. Wartość kontraktu wynosi 35,51 mln zł, a docelowa moc 13 turbin ma wynieść 28,6 MW. To jednak nie wszystkie projekty realizowane przez inwestora, jakim jest grupa EDPR. O planach i terminach możemy przeczytać w artykule gramwzielone.pl.
Analiza regulacji linii bezpośredniej
Bardzo ciekawej analizy dokonali eksperci dla portalu cire.pl. Dotyczy ona nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, a dokładnie omawia kwestie regulacji linii bezpośredniej. Projekt jest oceniany pod względem rozwiązań idących na rękę odbiorcy, wciąż otwartych problemów, a także porusza kwestię wytwórcy. Autorzy analizują, czemu tą nowelizacją „zrobiony został krok w dobrym kierunku, ale zdecydowanie niewystarczający”.
Zaćmienie vs fotowoltaika
Na koniec o niecodziennych, a także problemach niezależnych od rynku, materiałów czy człowieka, z którymi mierzyć musi się OZE, a także o przygotowaniu do nich. 10 czerwca miało miejsce miejscowe zaćmienie Słońca. Zanotowano wyraźny spadek, a następnie wzrost generacji z fotowoltaiki. Sytuacja porównywana jest w czasie, do zaćmienia z 2015 roku, a także i w przestrzeni, poprzez analizę sytuacji polskiej i niemieckiej. Więcej szczegółów znajdziemy w artykule.
Opracował Piotr Okruciński.