Kolejny tydzień dobiega końca, a więc i czas na kolejne podsumowanie opisujące najważniejsze wydarzenia tygodnia w świecie energetyki. Co tym razem przykuło naszą uwagę?
Nowa strategia Grupy Energa
Przegląd zaczynamy od przyjętego Strategicznego Planu Rozwoju Grupy Energa. Plan zakłada osiągnąć 1,1 GWe mocy zainstalowanej w źródłach odnawialnych na lądzie, a udział offshoru to 1,3 GWe. Lecz to nie wszystko. Plany wiążą się także z nowymi inwestycjami w instalacje gazowe, redukcję emisji i wieloma innymi projektami. Plan realizowany będzie do roku 2030 i ma dać 60% wzrost skonsolidowanego wyniku EBITDA w porównaniu z rokiem ubiegłym.
Ułatwienia dla inwestycji i transformacji w ciepłownictwie
Prezes URE zmienia model regulacji. Wszystko to z myślą o inwestorach i przedsiębiorstwach energetycznych, a także by wprowadzić model jakościowy w polityce regulacyjnej ciepłownictwa. Wśród zmian uwzględnianie premii efektywnościowej, która będzie powiązana z oszczędnościami uzyskanymi w wyniku obniżenia kosztów działalności związanego z poprawą efektywności funkcjonowania przedsiębiorstwa. Zmieniła się także definicja wartości regulacyjnej aktywów. Została ona rozszerzona o nakłady inwestycyjne w infrastrukturę wytwórczą lub dystrybucyjną.
Ustawa odległościowa a obniżenie cen energii
Zmiany nie tylko w ciepłownictwie, ale i w cenach energii. Jest to efekt złagodzenia przepisów dotyczących budowy wiatraków, czyli sławnej noweli tzw. ustawy odległościowej. Resort szacuje, że wprowadzone przepisy przyczynią się do uwolnienia budowy ok. 3,7 GW nowych mocy do 2025 roku. Każdy nowy gigawat energii może obniżyć ceny hurtowe nawet do 30 zł, co bardzo istotnie przełoży się na ceny energii w naszym kraju – mówi Anna Kornecka, wiceminister rozwoju, pracy i technologii. Zakończyły się konsultacje projektu nowelizacji, a zgodnie z zapowiedziami resortu we wrześniu powinna ona trafić do Sejmu.
Nowelizacja Prawa energetycznego podpisana
Za to kolejna nowelizacja została właśnie podpisana przez Prezydenta. Mowa tu o podpisanej 1 czerwca noweli Prawa energetycznego, która za cel obrała usunięcie przeszkód, uniemożliwiających inwestorom uzyskanie korzyści ekonomicznych ze stosowania magazynowania energii elektrycznej. Eksperci podkreślają pozytywny aspekt nowelizacji, mówiąc chociażby o możliwości szybkiej reakcji na zapotrzebowanie na moc w KSE. Ma być to opłacalne i wpływać pozytywnie na wykorzystanie energii z OZE. Lecz to nie wszystkie dobre wiadomości. Więcej przeczytać można w artykule redakcji gramwzielone.pl.
Batic Pipe w Polsce bez opóźnień
Gazociągi w ostatnim czasie to temat bardzo zapalny. Jednak zgrzyt, jakim była informacja o cofnięciu przez duńską Komisję Odwoławczą ds. Środowiska decyzji środowiskowej dotyczącej budowy Baltic Pipe, nie powinien mieć przełożenia na tempo prac w Polsce. Cofnięcie zgody dotyczyło części inwestycji ulokowanej na lądzie. Strona polska zapewnia, że jest w stałym kontakcie z duńską spółką i podejmuje działania doradcze. Szczegóły naszej ręki na duńskim pulsie w artykule portalu BiznesAlert.pl.
Opracował Piotr Okruciński