Najważniejsze wydarzenia tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Kolejny tydzień dobiega końca, a więc i czas na kolejne podsumowanie opisujące najważniejsze wydarzenia tygodnia w świecie energetyki. Co tym razem przykuło naszą uwagę?

437 mln euro na energię wiatrową w KPO

Na potężny zastrzyk gotówki szykuje się morska energetyka wiatrowa. Wiceminister aktywów państwowych, Zbigniew Gryglas, poinformował o planie przekazania 437 mln euro z Krajowego Planu Odbudowy na projekty związane z energią wiatrową. Środki mają być przeznaczone m.in. na budowę terminalu instalacyjnego. Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska, poinformowała, że do 2030 r. na morskich farmach wiatrowych ma powstawać prawie 6 gigawatów mocy.

Źródło

Dotacje na energię słoneczną już od lipca

Nie trzeba być wielkim przedsiębiorcą, by otrzymać dotację. Od 1 lipca rozpocznie się nabór do Programu Mój Prąd 3.0. Można będzie wystąpić o dotacje na instalacje fotowoltaiczne, a także na inne domowe urządzenia energetyczne. Data uruchomienia środków na Program uzależniona jest od uzgodnień Krajowego Programu Odbudowy. W pierwszych dwóch edycjach programu Mój Prąd do podziału był budżet wynoszący w sumie 1,1 mld zł.

Źródło

Rewolucyjne panele z perowskitów powstały w Polsce

Możliwe, że w ramach Programu Mój Prąd 3.0 już niedługo będziemy mogli zakupić polskie panele z perowskitów. Technika drukowania arkuszy paneli to rewolucyjne rozwiązanie. Firma Saule Technologies z Polski cieszy się popularnością przekraczające możliwości produkcyjne. Arkusz A3 perowskitów pozwolił uzyskać energię podobną do tej, którą zapewnia ładowarka telefonu komórkowego. Już niedługo Saule Technologies zagości na Giełdzie Papierów Wartościowych.

Źródło

Wodór coraz ważniejszy w transporcie

Innowacje dotykają nie tylko techniki produkcji ogniw, ale także samego paliwa. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się wodór. Sławomi Halbryt, prezes firmy Sescom, sugeruje, że w ciągu 10 lat wodór będzie już istotnie wpływał na rozwój transportu i przemysłu samochodowego. Wszystko dzięki jego właściwościom. Szacuje się, że za 10 lat flota pojazdów napędzanych wodorem w Europie wyniesie ponad 4 mln.

Źródło

PKN Orlen chce grać w zielone… obligacje!

Zakończono emisję 5 tysięcy obligacji o wartości 500 mln euro. Była to pierwsza benchmarkowa emisja siedmioletnich obligacji PKN Orlen. Popyt był ogromny, a Orlen już świętuje sukces. Środki z emisji przeznaczone zostaną na inwestycje związane ze zrównoważonym rozwojem Grupy Orlen w kierunku zielonych inwestycji. Euroobligacje zostaną zarejestrowane w międzynarodowym systemie rejestracji papierów wartościowych prowadzonym przez Euroclear Bank lub Clearstream Banking.

Źródło