Kolejny tydzień dobiega końca, a więc i czas na kolejne podsumowanie opisujące najważniejsze wydarzenia tygodnia w świecie energetyki. Co tym razem przykuło naszą uwagę?
Koniec kopalni Turów?
Dzisiaj Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał komunikat prasowy dotyczący postanowienia wiceprezesa Trybunału w sprawie skargi Czech na uchybienie przez Polskę zobowiązaniom państwa członkowskiego. Naruszenie to polegało na przedłużeniu koncesji na prowadzenie działalności wydobywczej w elektrowni Turów bez przeprowadzenia oceny oddziaływania na środowisko. Na wniosek Czech wiceprezes Trybunału wydała postanowienie, na mocy którego zobowiązała Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. Nakaz ten stanowi środek tymczasowy. Pełna treść komunikatu znajduje się na stronie Trybunału.
Przyczyny awarii w Bełchatowie
Nadal badane są przyczyny poniedziałkowej awarii w Elektrowni Bełchatów. Po tym incydencie w kwestii pytań odnośnie polskiego bezpieczeństwa energetycznego, wypowiedział się także rzecznik rządu, zapewniając, że zadziałały wszystkie systemy bezpieczeństwa. O szczegółach więcej w artykule.
Rezygnacja z sankcji wobec Nord Stream 2
Niezbyt przyjemny tydzień także wobec nadziei związanych ze Stanami. Rozmowy w Kongesie ciągle trwają, jednak praktycznie przesądzone jest zdjęcie sankcji z budowniczych gazociągu Nord Stream 2. Informację przekazuje niemiecki „Spiegel”, powołując się na głosy administracji Joe Bidena. O tarciach i gestach na linii przeczytacie więcej w artykule portalu Energetyka24.
Holenderskie problemy z fotowoltaiką
Holendrzy borykają się ze swoimi problemami. Na tak szybki wzrost zainteresowania fotowoltaiką nie była gotowa sieć dystrybucyjna, która nie radzi sobie z mocą elektrowni fotowoltaicznych. Problemy wydają się o tyle istotne, że już niedługo możemy spotkać się z nimi i na naszym podwórku.
Hiszpańskie inwestycje w województwie pomorskim
By przełamać passę złych informacji warto wybrać się nad morze. To właśnie w województwie pomorskim hiszpańska spółka Ibereolica planuje zbudować farmę wiatrową o mocy 20,7 megawatów. O tym co będzie się działo w Dębicy Kaszubskiej przeczytamy tutaj.
Ciepłownicze plany
Nie wolno zostawać na piątek z troskami. Przyszłość maluje się w ciepłych barwach. Ministerstwo Klimatu i Środowiska opracowuje strategię dla ciepłownictwa. Założenia to m. in. 1,5 mln nowych gospodarstw domowych przyłączonych do sieci, wzrost udziału OZE w całym ciepłownictwie oraz wzrost udziału systemów ciepłowniczych o statusie efektywnego do 85%.