Najważniejsze wydarzenia tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Kolejny tydzień dobiega końca, a więc i czas na kolejne podsumowanie opisujące najważniejsze wydarzenia tygodnia w świecie energetyki. Co tym razem przykuło naszą uwagę ?


Droższe bilety lotnicze?

Wraz ze wzrostem liczby szczepień otwierają się nowe sektory gospodarki, w tym między innymi turystyka. Wielu z nas chętnie wybierze się w tym roku na krótkie wakacje, by zaznać choć trochę „normalności”. Każdy z nas zatęsknił za lotami samolotowymi. I właśnie od tego zaczniemy nasze cotygodniowe podsumowanie tygodnia. Przemysł lotniczy możemy zaliczyć do jednego z większych emitentów emisji CO2 w gałęzi transportu. W związku z tym Olaf Scholz Wicekanclerz Niemiec chce ograniczyć tanie podróżowanie poprzez podwyższenie ceny biletów lotniczych. Więcej na temat propozycji cen biletów lotniczych możemy przeczytać w artykule na portalu Energetyka24.com.


Polska lądowa energetyka wiatrowa

W ostatnim czasie sporo słyszymy o lądowej energetyce wiatrowej. Nie inaczej było w tym tygodniu, który rozpoczął się od opublikowania raportu „Lądowa energetyka wiatrowa w Polsce” przygotowanego przez ekspertów PSEW, TPA Poland oraz kancelarii DWF. Co prawda sami nie mieliśmy jeszcze okazji zapoznać się dokładnie z publikacją, ale wszystkich zainteresowanych zapraszamy od odwiedzenia niniejszego linku.

Z kwestii dotyczących energetyki wiatrowej, warto jeszcze nadmienić, iż podczas II czytania projektu ustawy o zrekompensowaniu gminom dochodów utraconych w 2018 r. w związku ze zmianą opodatkowania budowli wchodzących w skład elektrowni wiatrowych, które miało miejsce na posiedzeniu plenarnym, Senatorowie nie wnieśli poprawek do projektu mającego na celu wypłacenie gminom rekompensat za utracone dochody w 2018 r., wynikających ze zmian związanych z opodatkowaniem budowli wchodzących w skład elektrowni wiatrowych. Więcej w tej sprawie możemy przeczytać na stronie CIRE.


Niemiecka transformacja

Zielony! To zdecydowanie powinien być kolor naszych zachodnich sąsiadów. Z jednej strony powinniśmy brać z nich przykład – mając na uwadze ich ambitne cele związane z polityką klimatyczną (przynajmniej te na papierze), z drugiej … no właśnie, jak na tą zieloną politykę Niemców patrzeć skoro niedawno uruchomili elektrownię węglową, a jednocześnie zamknęli niskoemisyjną elektrownię atomową … W czasach walki o zaawansowaną politykę klimatyczną, Niemiecki rząd podniósł swoje cele klimatyczne dotyczące ograniczenia emisji CO2. Nasi sąsiedzi pragną do 2038 roku zakończyć produkcję energii z węgla (10 lat przed Polską, powinniśmy brać z nich przykład). W ogólnym rozrachunku w latach 2020-2030 niemiecka energetyka musi ograniczyć zanieczyszczenia CO2 o blisko 2/3. Nowe cele polityki klimatycznej Niemiec wynikają z orzeczenia niemieckiego trybunału konstytucyjnego. Więcej w tej sprawie możemy przeczytać na portalu BiznesAlert.pl.


Gigant multienergetyczny w Polsce?

Polski gigant energetyczny tuż tuż? Wszystko na to wskazuje. 12 maja zawarto umowę o współpracę między PKN Orlen, grupą Lotos, PGNiG oraz Skarbem Państwa. Proces przejęcia Lotosu przez PKN Orlen jest już na poziomie zaawansowanym. Teraz płocka spółka coraz poważniej podąża w kierunku przejęcia PGNiG. Kolejnym krokiem, który został wykonany w tym kierunku, było zgłoszenie do UOKiK chęci przejęcia PGNiG. Kiedy będziemy mieli do czynienia z polskim a być może europejskim gigantem multienergetycznym? Jak wpłyną te zmiany na lokalny rynek? Na te pytania niestety jeszcze musimy trochę poczekać, a więcej w sprawie połączenia można przeczytać w artykule Business Insider.


Energetyka w liczbach

Na koniec możemy odnotować jeszcze kilka ciekawostek statystycznych. Według informacji PSE, 10 maja padł nowy rekord generacji energii z PV. Praktycznie w samo południe instalacje pracowały z mocą nieco ponad 3300 MW. Nowe rekordy również nie powinny nas dziwić w kolejnych miesiącach, w końcu branża fotowoltaiczna bardzo prężnie rozwija się na krajowym podwórku.

Mniej optymistyczna wiadomość pochodzi natomiast z rynku emisji CO2. Ceny kontraktowe nieustannie rosną co przekłada się między innymi na ceny energii. W czwartek 13 maja osiągnęły już poziom ponad 54 euro/T. Według wielu spekulacji pułap 60 euro/T zbliża się coraz większymi krokami.

Skoro kończymy już wiadomościami dotyczącymi emisji CO2, to również warto wspomnieć, iż Komisja Europejska podjęła decyzję o zdjęciu 378 mln uprawnień do emisji CO2. Więcej na ten temat można znaleźć pod linkiem.


Na zakończenie

A dla żądnych wiedzy polecamy również artykuł Jakuba Wiecha, który poddał dyskusji artykuł redaktora Łukasza Warzechy. Nie wiem jak państwo, ale my z wielką chęcią byśmy wysłuchali dyskusji między Panami.