Najważniejsze wydarzenia tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

W piątkowy wieczór przedstawiamy Wam najważniejsze wydarzenia tygodnia, jakie miały miejsce w świecie energetyki w ciągu ostatnich dni.


Zastrzyk zielonej energii warty 14,3 mld euro

Początek tygodnia przywitał nas informacją o publikacji przez Rząd funduszy, które mają być przeznaczone na Krajowy Plan Odbudowy. Głównym celami komponentu B jest „ograniczenie negatywnego oddziaływania gospodarki na środowisko przy jednoczesnym zapewnieniu konkurencyjności i bezpieczeństwa energetycznego oraz ekologicznego kraju”, a także czyste powietrze i efektywność energetyczna.

ŹródłoKonsultacje ustawy odległościowej

Pisząc o planach, po raz kolejny warto wspomnieć o ustawie odległościowej, która doczekała się swojego projektu na stronach rządowego procesu legislacji. Planowana liberalizacja ma przynieść szereg korzyści w ocenie resortu.

ŹródłoUmowa offshorowa PGE i Orsted

Umowę ogłoszono co prawda 10 lutego, ale dopiero w tym tygodniu udało się ją sfinalizować. Joint venture zapewnia PGE i Orsted po 50% udziałów w projektach Baltica 2 i 3. W zależności od ostatecznych decyzji inwestycyjnych Orsted i Grupa Kapitałowa PGE, Baltica 3 może zostać uruchomiona w 2026 r., a Baltica 2 przed 2030 r.

ŹródłoCenne wsparcie na Bałtyku

Zostajemy na morzu, by przekazać informacje o PFR i BOŚ, które ogłosiły swoje wsparcie w łańcuchu dostaw dla budujących się farm wiatrowych. Zapewnione zostaną fundusze dla firm potrzebujących wsparcia kapitałowego. PGE zaczęła dialog z ok. 100 polskimi firmami zainteresowanymi startem w postępowaniach offshorowych.

ŹródłoWażne przejęcie na polskim rynku

Norweska firma Equinor, specjalizująca się w OZE, kupiła spółkę Wento, której biznesplan obejmował projekty fotowoltaiczne. Wartość spółek skupionych pod Wento wynosi 91 mln euro.

Źródło