Najważniejsze wydarzenia tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z najważniejszymi wydarzeniami ostatniego tygodnia kwietnia 2021 r.

Centralny rejestr oszczędności energii finalnej staje się faktem

Dostosowujemy się do unijnych regulacji nowelizacją ustawy o efektywności energetycznej podpisanej przez prezydenta. Umożliwi to implementację do prawa polskiego unijnej dyrektywy. Za cel obrano oszczędności energii finalnej na koniec 2030 r. w wysokości 5580 toe.

źródło

Rusza „Wieloletni Plan Inwestycji Strategicznych Grupy Energa”

Pozostając przy nowych projektach, Grupa Energa patrzy aż do 2030 roku i przewiduje nakłady wysokości 29,7 mld zł przeznaczonych na wieloletni plan inwestycyjny. Inwestycje mają dotyczyć głównie budowy, przebudowy i rozbudowy sieci dystrybucyjnej oraz zadbaniu o niezawodność dostaw energii elektrycznej.

źródło

Francuskie partnerstwo atomowe

Atom rozgrzewa, także debatę o partnerstwo w polskim programie jądrowym. Francuski EDF pragnie przedstawić Polsce ofertę reaktorów EPR. Obejmować by miała zamówienia, inżynierię, szkolenia oraz wiele innych okazji do wspólnego działania. Zainteresowana przedstawieniem swojej oferty jest również Korea Południowa.

źródło

Więcej polskiego offshore’u na Bałtyku

Atom atomem, a na polskim brzegu już niedługo powstaną nowe farmy wiatrowe. PKN Orlen szacuje, że na wybudowanie pierwszej takiej farmy będzie musiał przeznaczyć 10 mld zł zakończenie inwestycji planowane jest na rok 2026.

źródło

Rekordowa produkcja energii z fotowoltaiki

Na koniec mały rekord, który cieszy. Polska produkcja energii elektrycznej z fotowoltaiki w dniu 28 kwietnia przez godzinę sięgnęła pułapu 3 110 MWh

źródło