Najważniejsze wydarzenia tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Kolejny tydzień dobiega końca, a więc i czas na kolejne podsumowanie opisujące najważniejsze wydarzenia tygodnia w świecie energetyki. Co tym razem przykuło naszą uwagę?

Polskie uwagi do Fit for 55

Przegląd możemy rozpocząć informacją z piątku, gdyż to właśnie na portalu Energetyka24 czytamy o polskich zastrzeżeniach do unijnego pakietu Fit for 55. Zastrzeżenia wysnuwa polski resort klimatu. Jedną z ważniejszych uwag, jakie ma Polska do pakietu, jest kwestia uwzględnienia paliwa przejściowego, jakim być ma gaz ziemny. Nie zgadzamy się także z postulatem dotyczącym neutralności klimatycznej sektora gruntów do 2035 roku oraz systemem handlu emisjami dla transportu i budynków oraz wiele innych. Co ważne, wiele krajów podziela niektóre zastrzeżenia.

Nowelizacja ustawy górniczej

Do końca 2023 roku wydłużono możliwość przekazywania kopalń do spółki restrukturyzacyjnej oraz ich likwidacji ze środków budżetowych przez kolejne cztery lata, a więc do końca 2027 r. Wydłużono także regulacje osłonowe dla górników. Rząd przyjął projekt nowelizacji tzw. ustawy górniczej. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 września tego roku. Przedstawiona umowa społeczna zawiera m.in. rozpisany do 2049 roku harmonogram wygaszania kopalń węgla energetycznego w Polsce. Więcej o projekcie znajduje się w artykule portalu CIRE.

Nowe farmy fotowoltaiczne

Z węgla w stronę słońca. Energa buduje swoją największą farmę paneli fotowoltaicznych. Projekt powstawać będzie na terenie zrekultywowanej kopalni węgla brunatnego „Adamów”. Jak czytamy na portalu Gramwzielone.pl, farma fotowoltaiczna PV Gryf osiągnie moc około 20 MW i zajmie powierzchnię ok. 24 hektarów. W artykule podsumowano także inne działania Energi, takie jak farmy fotowoltaiczne i zabezpieczenie środków na nie, przejęcia oraz aktywizację zielonego sektora energii.

Podatek emisyjny źródłem podziału

Po sąsiedzku zaglądamy na zachód, gdzie energetyczny temat kampanii wyborczej dzieli Niemców. Dokładnie chodzi o podatek od emisji CO2. Z artykułu na portalu BiznesAlert dowiadujemy się o wprowadzonym na początku 2021 roku podatku emisyjnym, w której jedna tona CO2  odpowiada opodatkowaniu w wysokości 25 euro. Do 2025 roku ta kwota ma wzrosnąć do 55 euro za tonę. Podatek nakładany jest na przedsiębiorstwa, jednak coraz częściej padają pytania o obciążenie podatkami zwykłych konsumentów. W związku z wyborami nowego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec, podatek ten jest jednym z głównych zagadnień sporów, które przekładane są na mównicach kandydatów.

Rozliczanie fotowoltaiki kością niezgody

Jednak spory polityczno-społeczne o energetykę nie toczą się jedynie poza naszymi granicami. W artykule portalu WysokieNapięcie.pl można przeczytać o rządowym podziale zdań dotyczących rozliczania energii z własnej fotowoltaiki. Ma to związek z projektem poselskim poseł Jadwigi Emilewicz, związanym z nowym rozliczaniem prosumentów. We wtorek 21 lipca na posiedzenie sejmowej komisji Skarbu Państwa, energii i klimatu przyszło aż dwóch przedstawicieli rządu – nadzorujący sieci energetyczne i gazowe pełnomocnik ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski oraz wiceminister klimatu, pełnomocnik ds. rozwoju OZE, Ireneusz Zyska. Obaj przedstawili różne podejścia do tematu.

Opracował Piotr Okruciński.