Najważniejsze wydarzenia tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Kolejny tydzień dobiega końca, a więc i czas na kolejne podsumowanie opisujące najważniejsze wydarzenia tygodnia w świecie energetyki. Co tym razem przykuło naszą uwagę?

Energetyka w lesie

Nie jest tak źle, jak sugeruje na to tytuł. Rząd w trzecim kwartale planuje przyjąć projekt ustawy, która ureguluje pozyskiwanie gruntów w lasach pod inwestycje energetyczne. Jak czytamy w artykule portalu CIRE, projekt ma rozwiązywać już istniejące problemy w tym zakresie, a także pozwalać na ingerencję w grunty sąsiadujące z takimi inwestycjami. Poprzedni podobny projekt poselski spotkał się z krytyką opozycji i ekologów. Czy resortowi klimatu i środowiska uda się przeforsować projekt ustawy?

Sejmowe prace nad nowym projektem OZE

Pisaliśmy już wcześniej o pojawieniu się  noweli ustawy o OZE. Redakcja gramwzielone.pl poinformowała o pojawieniu się nowego projektu, stworzonego przez grupę posłów reprezentowanych przez Jadwigę Emilewicz. W projekcie postuluje się przyjęcie opustów „1:1”. Oznacza to, że sprzedawca zobowiązany dokonywałby rozliczenia w stosunku ilościowym 1 do 1 ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i ilości energii elektrycznej pobranej z tej sieci w celu jej zużycia na potrzeby własne. Nowy projekt zakłada także wprowadzenie pojęć takich jak prosument wirtualny i zbiorowy.

Panele na autostrady

Z sejmu przenosimy się na drogi. Coraz szersze kręgi zatacza informacja, że już niedługo oświetlenie dróg, węzłów i skrzyżowań przestanie być tak drogie. Szef GDDKiA poinformował na łamach portalu WysokieNapięcie.pl o planach ujęcia w najnowszym przetargu na budowę drogi także wykonanie instalacji fotowoltaicznej. Na razie pilotażowo. Już jednak pojawiają się głosy, że fotowoltaika to sposób na zagospodarowanie 130 tys. hektarów nieużytków należących do GDDKiA. Inwestycja różni się od innych chociażby uwzględnieniem bezpieczeństwa kierowców, którzy mogliby być oślepiani refleksami słonecznymi.

Wielkie plany fotowoltaiczne PGE

Dziś już tylko słoneczne informacje. PGE Energia Odnawialna wspólnie z Gminą Kleszczów pragnie wybudować elektrownie słoneczną o powierzchni 70 boisk piłkarskich. Miałaby zapewnić prąd dla 25 tys. gospodarstw domowych i powstać do końca 2022 r. Taka sytuacja opłaca się również gminie, która od jakiegoś czasu dofinansowuje zakup i montaż OZE dla swoich mieszkańców. Pozwoli to na zasilenie budżetu gminy wpływami z podatków od nieruchomości, opłat z tytułu dzierżawy oraz zysków wypracowanych przez spółkę PGE Soleo 1. Więcej o planach przeczytamy w artykule serwisu Energetyka24.

Nowe przepisy zachęcają do OZE

Wiadomości z tygodnia kończymy także analizą przepisów. Niedawna nowelizacja ustawy o rynku mocy wpłynie korzystnie na indywidualne decyzje o inwestycji w fotowoltaikę. Taka ocena pojawiła się w artykule portalu Gramwzielone.pl. Redakcja przytacza słowa dyrektorki sprzedaży kanału biznesowego Sunday Polska, Beaty Zabłockiej, która stwierdza, że ostatnia nowelizacja ustawy o rynku mocy zmniejsza obciążenie tytułu opłaty mocowej dla przedsiębiorstw charakteryzujących się niską różnicą średniego zużycia energii elektrycznej w ciągu dnia.