Najważniejsze wydarzenia tygodnia

podsumowanie wydarzeń tygodnia

Kolejny tydzień dobiega końca, a więc i czas na kolejne podsumowanie opisujące najważniejsze wydarzenia tygodnia w świecie energetyki. Co tym razem przykuło naszą uwagę?

Chiński kolos

Z Państwa Środka dochodzą nas wieści o wielkim sukcesie. W drugiej co do wielkości hydroelektrowni świata, której to pełną moc szacuje się na 16 GW, podłączono do sieci pierwsze dwie turbiny. Jak dowiadujemy się z artykułu, elektrownia Baihetan rozpoczęła już wytwarzanie prądu. Stanowi ona krok na drodze do neutralności klimatycznej Chin, która to ma być osiągnięta do 2060 r.

Przerwa w dostawach gazociągiem jamalskim

Pozostajemy przy dużych projektach i donosimy, że od 6 do 10 lipca gaz nie popłynie przez rurociąg Jamał-Europa. Na całe szczęście nie jest to związane z sąsiedzką wrogością, a z konserwacją gazociągu, planowaną już od zeszłego roku. Wszystko zostało wcześniej uzgodnione, także prace nie stanowią żadnego zaskoczenia. Gazociąg ten odpowiada za ¼ dostaw gazu rosyjskiego do Unii, czyli około 10 mld m3gazu. O szczegółach przeczytamy na portalu Biznes Alert.

Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków – co się zmieni?

Wiceminister rozwoju pracy i technologii, mówiąc o paliwach i emisyjności, ogłosiła start Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Jakie zmiany to przyniesie? Od 1 lipca niektórzy właściciele i zarządcy podmiotów zobowiązani zostaną do składania deklaracji o źródłach ogrzewania budynków w Polsce. Podmioty posiadające źródło o mocy do 1 MW będą miały na wysłanie dokumentu 12 miesięcy. Tym samym ministerstwo wypowiedziało wojnę przestarzałym systemom grzewczym, które przyczyniają się do problemu smogu. Jednocześnie w Głównym Urzędzie Nadzoru Budowlanego od kilku miesięcy trwają prace nad stworzeniem kompleksowego rozwiązania wspierającego walkę ze smogiem. Wyczerpująco temat przedstawiła redakcja CIRE w artykule na swoim portalu.

Nowe projekty RWE

RWE poinformowało o planach realizacji farmy wiatrowej o mocy 48 MW. Jednak to nie wszystko. Złożona i przyjęta została oferty sprzedaży energii dla portfela elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy 29 MW. Przez najbliższe dwa lata RWE planuje inwestycje o wartości 5 mld euro, a to tylko środki przeznaczone na energię odnawialną w Polsce. Więcej o projektach niemieckiej grupy energetycznej w artykule portalu Gram w zielone.

Małe jest piękne

Rewolucyjne wieści pojawiły się w kontekście energii jądrowej. Orlen i Synthos zawarły umowę o współpracy w obszarach małych reaktorów jądrowych i morskiej energetyki wiatrowej. Szacunkowo reaktory takie mogą się pojawić w Polsce około roku 2030. Po wypracowaniu odpowiednich regulacji umożliwiłoby to stworzenie elektrowni atomowych małej mocy. Za Energetyka24 podajemy, że domyślnie chodzi o sprawdzony, uproszczony reaktor BWRX-300. Docelowo nowe elektrownie miałyby zastąpić elektrownie gazowe.

Opracował Piotr Okruciński.