Kolejny tydzień dobiega końca, a więc i czas na kolejne podsumowanie opisujące najważniejsze wydarzenia tygodnia w świecie energetyki. Co tym razem przykuło naszą uwagę?
Budowa Baltic Pipe znów rusza
Tydzień zaczynamy od dobrych informacji. Za artykułem portalu Energetyka24 spieszymy donieść, że Duńczycy wznowili pracę nad gazociągiem Baltic Pipe. Komisja Odwoławcza ds. Środowiska i Żywności cofnęła w czerwcu pozwolenie na budowę. Dzięki zgodzie Duńskiej Agencji Ochrony Środowiska, Energinet powrócił do budowy na większości odcinków. Uruchomienie przesyłu gazu planowane jest na październik 2022 r. Projekt jest uznawany za strategiczną inwestycję i klucz do połączenia europejskiego systemu energetycznego.
Nowelizacja ustawy o rynku mocy uchwalona
W czwartek Sejm uchwalił nowelę o rynku mocy bez głosu sprzeciwu. Ustawa ma na celu dostosować polskie przepisy do prawa unijnego. W nowelizacji zawarte są specjalne regulacje dotyczące rozwiązań dla odbiorców energochłonnych, a także nowe przepisy mające być wsparciem dla budowy niskoemisyjnych źródeł wytwarzania energii. Więcej w artykule portalu CIRE.
Atomowy projekt uchwały Rady Ministrów
Kolejny ruch w kwestii atomu wykonała Rada Ministrów projektując uchwałę w sprawie przyjęcia strategii i polityki w zakresie rozwoju bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej Rzeczypospolitej Polskiej. Projekt tej uchwały pojawił się w tym tygodniu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Rząd pochylać się będzie nad opracowywaniem strategii dotyczących bezpieczeństwa, określonych przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej. Przyjęta strategia ma wyznaczać kierunki bezpiecznego korzystania z energii jądrowej, czy też formułować zasady bezpieczeństwa korzystania z technologii jądrowej oraz ochrony radiologicznej. Planowany termin przyjęcia projektu to III kwartał 2021 r.
Zielone certyfikaty z określonymi parametrami
Dużo się działo na polskim podwórku projektów prawnych. Jak podaje portal Gramwzielone.pl, Ministerstwo Klimatu i Środowiska opublikowało w tym tygodniu projekt dotyczący kształtowania się popytu na zielone certyfikaty. Temat zaciekawi na pewno inwestorów. Tzw. obowiązek OZE ma w 2022 roku pozostać na poziomie tegorocznym. Celowość takiej decyzji to przyczynienie się do utrzymania stabilności i przewidywalności warunków funkcjonowania rynku OZE dla wytwórców partycypujących w systemie świadectw pochodzenia.
Amerykańskie „NIE” dla chińskiego krzemu
Kończymy wychodząc poza granice naszego kraju i przypatrując się konfliktowi światowych graczy. USA blokuje import produktów wykorzystujących polikrzem, wytwarzany w fabrykach, które ulokowane są w prowincji Xinjiang, gdzie odbywają się prześladowania miejscowej ludności. Jak przypomina się w artykule, całkowita moc fotowoltaiki w Stanach to ponad 100 GW i rośnie ona z roku na rok. Czterech największych producentów z Xinjiang odpowiada za połowę światowego zaopatrzenia w krzem do fotowoltaiki. Czy amerykański wyścig po zieloną energię straci tempo?
Opracowanie Piotr Okruciński.